extrémní počasí

Itálii zpustošily kroupy, Korsika a Chorvatsko jsou pod sněhem

Sněhová kalamita
Zdroj: Instagram / Facebook.com, Skijaliste Sljeme/ Notizie Meteo Italia
V Chorvatsku jsou sněhové závěje, Itálii zasáhlo silné krupobití
Téma:

Téměř apokalyptické počasí stále sužuje Itálii a okolní státy. Bouřky se ze severu přesunuly nad střední Itálii, kde řádilo silné krupobití. Obří kroupy zpustošily i Rumunsko. Chorvatsko a Korsiku pokryly sněhové závěje.

Silné přívalové deště zasáhly sever Itálie už v pondělí, kde měly za následek masivní povodně. Ve středu dorazilo šílené počasí do střední Itálie - mezi postiženými městy byla i oblíbená turistická letoviska, která zpustošily kroupy.

 

 

Ledové závěje způsobené krupobitím leží například v ulicích města Lavinio poblíž Říma na pobřeží Tyrhénského moře. Bílá pokrývka tvořená z krup pokryla i nedaleké letovisko Anzio.

 

 

Na první pohled by z fotografií budovy plné krup či z videa, kde pluh odklízí nános ledu, nikdo nepoznal, že se nejedná o sníh, ale výsledek silné bouřky. 

 

 

Přívalové deště zasáhly i jih Itálie, který následně postihly povodně. Voda zaplavila například ulice ve městě Castrignano dei Greci v regionu Apulie ležícím na pobřeží Jaderského moře.

 

 

Ani okolní země nebyly ušetřeny. Silné krupobití zasáhlo například Rumunsko. Do středy přívalové deště sužovaly i Chorvatsko, kde se na řadě míst vylily řeky a hrozily sesuvy půdy. Sever území naopak pokryly sněhové závěje, které tam v tuhle dobu už nikdo nečekal, přestože se jedná o hory.

 

 

Chorvatsko není jediným státem, který vyvedla z míry pořádná vrstva sněhu. Ta se objevila i na ostrově Korsika, kde nasněžilo téměř 35 centimetrů čerstvého sněhu.

 

 

Vydatného sněžení se dočkala i nebohá Itálie - kromě severních Alp a Apenin napadl sníh i na sicilské Etně, která je největším aktivním vulkánem v Itálii.

 

 

Extrémní počasí by v Itálii a na Balkánu mělo pokračovat i během čtvrtka. Odpoledne se očekávají přívalové deště a bouřky například v Řecku.

 

Škody v Chorvatsku a Bosně způsobené bouří:

sei TN.cz