Cestujeme bezpečně

Italská města se přetahují o obyvatele! Tady vám zaplatí 600 tisíc

Městečko v regionu Molise
Zdroj: Profimedia
Městečko Monteroduni v regionu Molise
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 12.9. 2019 16:23

Městečka na italském venkově se rozhodla vypořádat s úbytkem obyvatel po svém. Mnoho z nich nabízí domy k prodeji za euro, i ty ale teď překonal region Molise. Tamní správa se rozhodla za přistěhování platit - během tří let dostanete přes 600 tisíc korun.

V druhém nejmenším regionu Itálie, zvaném Molise, najdeme asi 136 městeček a vesnic. Více než stovka z nich má přitom méně než dva tisíce obyvatel a šest dalších dokonce méně než dvě stě. Informuje o tom portál CNN.

 

Správa regionu se proto rozhodla nalákat nové obyvatele na unikátní nabídku. Všem, kdo se do některé z obcí přistěhují, vyplatí v průběhu tří let 24 tisíc eur, což je asi 620 tisíc korun. Dostávat je zájemci budou v měsíčních dávkách.

 

Má to ale malý háček. Noví obyvatelé se budou muset zavázat k tomu, že v místě založí malý podnik, aby podpořili tamní ekonomiku. Ve výběrovém řízení, do něhož se budou lidé moci hlásit od 16. září, budou zvýhodněni mladí lidé a páry s dětmi.

 

"Cílem je vdechnout nový život a nakopnout místní ekonomiku. Nově příchozí mohou začít cokoliv, aby dostali finanční podporu - hotýlek, restauraci, bar, pension, maličkou farmu, butik, knihovnu nebo třeba obchod, nabízející lokální výrobky," uvedl regionální zastupitel Antonio Tedeschi.

 

 

Právě Tedeschi s nápadem, jak přilákat nové obyvatele do oblasti proslulé rozlehlými pastvinami, pěstováním oliv a zasněženými vrcholky hor, přišel. "Chci, aby můj region prošel renesancí a vyhnul se tomu, aby se autentické obce změnily v města duchů. Musíme ochránit naše kořeny," prohlásil.

 

V posledních letech přišel region Molise o obrovské množství obyvatel. Jen od roku 2014 klesl počet občanů o devět tisíc. S vylidňováním se potýkají i další oblasti Itálie. Molise leží na jihu země, východně od Říma.

TN.cz