konec krize

Loď Open Arms zakotvila na Lampeduse. Po třech týdnech jsou migranti na souši

Martin Klícha
Martin Klícha, Eva Pavelková
Aktualizováno 21.8. 2019 12:28
Téma:

Loď humanitární organizace Proactiva Open Arms zakotvila v přístavu Lampedusa. Stalo se tak v úterý krátce před půlnocí - poté, co italská prokuratura nařídila vylodění migrantů a zabavení plavidla. Téměř 100 zachráněných utečenců čekalo na vylodění 19 dní.

Státní zastupitelství v sicilském městě Agrigento v úterý nařídilo, aby byla loď zabavena a uprchlíci vyloděni. Španělská loď Open Arms zakotvila v přístavu Lampedusa na stejnojmenném ostrově asi půl hodiny před půlnocí, informuje agentura Reuters.

 

Madrid už oznámil, že na pomoc vyslal plavidlo námořnictva, které doprovodí Open Arms do Španělska. "(Loď) Audaz vyrazí na cestu v úterý v pět odpoledne a tři dny popluje k Lampeduse, kde si převezme lidi uvězněné na Open Arms a doprovodí loď do přístavu v Palmě na Mallorce," uvedla vláda.

 

Situace na palubě lodi Open Arms se začala velmi rychle zhoršovat. Tísnilo se na ní 100 migrantů, které pracovníci neziskové organizace zachránili ze Středozemního moře. Na lodi strávili až 19 dní.

 

Ze zdravotních a hygienických důvodů muselo být několik lidí evakuováno. Další podle posádky lodi naskákali do vody a pokusili se doplavat do italského přístavu Lampedusa, uvedla italská agentura Ansa. V době zakotvení bylo ale na palubě stále 98 migrantů.

 

 

Loď humanitární organizace Proactiva Open Arms čekala na povolení zakotvit v italském přístavu od minulého týdne, to ale zakazuje tvrdá migrační politika italského ministra vnitra Mattea Salviniho. Patovou situaci ukončil až prokurátor z Agrigenta Luigi Patronaggio, který tak učinil už v minulosti.

 

U italského pobřeží kotví ještě jedna loď s migranty, kterou provozují organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée, na její palubě je 356 migrantů z Afriky.
 

TN.cz