Nápad z Itálie

Italské městečko bojuje proti krizi po koronaviru po svém. Tiskne si peníze

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
27.4. 2020 13:24
Téma:

Malá vesnice na jihu Itálie se rozhodla proti ekonomickým dopadům koronavirové pandemie bojovat po svém. Radnice začala tisknout vlastní peníze, které mohou tamní obyvatelé používat v místních obchodech.

Castellino del Biferno, městečko s 500 obyvateli na jihu Itálie, místo reklamních letáčků teď ve velkém tiskne bankovky. "Rozhodli jsme se začít tisknout peníze, abychom se ujistili, že místní ekonomika ustojí náročnou situaci. Pravdou ale je, že otevřené máme asi jenom tři nebo čtyři podniky," řekl tamní starosta Enrico Fratangelo.

 

Radnice rozdává bankovky mezi obyvatele na základě jejich ekonomických potřeb. Ti pak smějí za dukáty, jak ve vsi místním penězům říkají, nakoupit mimo jiné hygienické prostředky nebo jídlo. Obchodníci, kteří dukáty přijmou, za ně pak od radnice dostanou reálnou měnu. Město jim dává peníze ze svých úspor.

 

 

"Pět dukátů má hodnotu pěti eur, dvacet dukátů zase dvaceti eur. Vyhneme se tak jakýmkoliv zmatkům, zejména mezi staršími lidmi," vysvětlil přepočítání hodnoty starosta Fratangelo.

 

Místní si nápad pochvalují. Nejenže tím lidé podporují lokální prodejce, ale získají tímto způsobem i příspěvek na nákupy. "Rozhodli jsme se zúčastnit a spolupracovat s městem. Dukáty pomáhají jak lidem, tak obchodníkům. Je to opravdu velmi hezký nápad, který pomáhá nám všem," uvedl místní řezník Alaa Omar.

 

 

Město doposud vytisklo deset tisíc bankovek, další várka bude v tiskárně brzy připravená. Bankovky jsou zdobené obrázky místního kostela nebo plaveckého bazénu. Navíc jsou zatavené do folie, aby je mohl každý jednoduše vydezinfikovat.

TN.cz