životní jubileum

Janžurová slaví 75. narozeniny. Tohle jste o ní asi netušili

Jedna z nejslavnějších českých hereček Iva Janžurová slaví významné životní jubileum. Od jejího narození je to dnes na den přesně 75 let. "Janžurka" se za tu dobu vepsala lidem do srdcí především svými komediálními rolemi a bude navždy neodmyslitelně spjata s českým kulturním dědictvím.

Na kontě má více než 350 filmových a seriálových rolí a nespočet divadelních. Přesto jí na škole příliš velkou kariéru nepředpovídali, podle nich nebyla do televize a na plátno dost fotogenická. Janžurová ale všem zavřela pusu a stala se jednou z nejvýraznějších českých hereček.

 

Narodila se v roce 1941 v Žirovnici na Pelhřimovsku, v Českých Budějovicích vystudovala gymnázium a po maturitě absolvovala DAMU pod vedením Vlasty Fabiánové. Hrát začínala v divadle v Liberci, v roce 1964 ale dostala angažmá v pražském Divadle na Vinohradech. Odtud v roce 1988 odešla do Národního divadla, kde je dodnes.

 

Dnes exceluje například v roli britské královny Alžběty nebo divadelní ikony Sarah Bernhardt. Může se pyšnit Cenou Tháli i Cenou Alfréda Radoka, má několik Českých lvů a křišťálový glóbus z Karlových Varů. 

 

 

 

GALERIE: Iva Janžurová

1
/
11
Zdroj: csfd.cz
Iva Janžurová - 1970 ve filmu

 

Profesní život Ivy Janžurové zná snad každý. Zářila především v nejslavnějších filmech 70. let, jakými byly Svatba jako řemen, Pane, vy jste vdova, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Marečku, podejte mi pero a mnoha dalších. První velkou roli jí nabídl v roce 1966 Karel Kachyňa ve svém Kočáru do Vídně. Zahrála si také v seriálu televize Nova Doktoři z Počátků.

 

Zatímco profesní život měla přímo pohádkový, v tom osobním to tak slavné nebylo. Janžurová si dlouhou dobu myslela, že zůstane na ocet. Chlapi se jí báli, ve filmech totiž často hrála pořádné dračice. Nakonec si po krátké známosti vzala svou první velkou lásku, režiséra Jan Eisnera. Jenže jak rychle láska přišla, tak rychle zmizela.

 

Po pouhém půl roce následoval nepříjemný rozvod, při kterém bývalý režim nutil manžele házet na sebe špínu. Janžurová se z toho nikdy úplně nevzpamatovala a už se nikdy znovu nevdala. V šoubyznysu se ale proslýchá, že Janžurová se vdávat chtěla, její životní partner Stanislav Remunda, se kterým byla 44 let, ji prý ale nikdy o ruku nepožádal.

 

 

Remunda byl prý pěkný sukničkář, Janžurová ho ale milovala tak moc, že mu dokázala leccos odpustit a všemožně se o něj starala. Ten jí ale údajně stejnou mincí neoplácel a ne vždy na ni byl hodný. Mají spolu dvě dcery - Theodoru a Sabinu. Remunda zemřel v květnu 2012.

 

Janžurová nikdy nebyla z těch, kteří by zůstali stát stranou. V roce 1968 se dostala do problémů, když s Martou Kubišovou vítaly Alexandera Dubčeka po návratu z Moskvy. Do té doby excelovala v dramatech a za své vážné role měla dokonce dostat cenu na festivalu v Cannes, po roce 1968 ale už směla točit jen komedie.

mom TN.cz