Gentleman silnic

Ivo zachránil autobus plný lidí. Teď má medaili i ocenění. A splnil si sen

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 18. 10. 2019
Téma:

Ivo Raisr - muž, který v půlce září odvrátil možnou katastrofu na silnici Liberec - Praha, v pátek obdržel od libereckého policejního ředitele medaili za mimořádný čin a ocenění Gentleman silnic. Jako jeden z pasažérů autobusu, ve kterém bylo 50 cestujících, převzal ve stokilometrové rychlosti řízení ve chvíli, kdy šofér zkolaboval.

Uvnitř se odehrává obrovské drama. Řidič ztrácí vědomí a padá do uličky. Mnohatunový kolos s 50 cestujícími ve stokilometrové rychlosti naráží do betonových svodidel. Pan Raisr duchapřítomně odhazuje notebook a vrhá se za volant.

 

"Řidič tam měl bohužel zaklíněné nohy v pedálech. Nešla zmáčknout brzda, nic," popsal. Křičel na ostatní, aby řidiče vytáhli do uličky.

 

S 50 cestujícími na palubě dojel pan Raisr až na čerpací stanici v Hodkovicích nad Mohelkou. "Řekl mi, že zachránil autobus a pak zas pověsil telefon, že už nemá čas. Takže se mi rozklepaly ruce a nohy," vzpomíná manželka hrdiny Lenka.

 

 

 

Nyní se Ivo Raisr dočkal několika ocenění. Je v pořadí už 190. gentlemanem silnic. "Ta výjimečnost je zcela na místě. Protože ty následky by byly fatální. Zachoval se jako hrdina," má jasno ředitel liberecké policie Vladislav Husák.

 

Pan Raisr si svým činem neplánovaně splnil i svůj dávný sen - řídit autobus. A liberecký krajský úřad mu teď jeho přání pomůže splnit. Zaplatil mu totiž řidičský kurz právě na autobus.

 

Příští týden nastoupí do autoškoly. A za záchranu cestujících mu nyní přišel osobně poděkovat i řidič autobusu, který už je po kolapsu zdráv.

pez TN.cz