šíření koronaviru

Rusko se bojí koronaviru, zakazuje Číňanům vstup do země!

Petra Matýsková
Petra Matýsková, Martin Klícha
Aktualizováno 18.2. 2020 22:37
Téma:

Počty pacientů s koronavirem stále rostou v Japonsku. Na výletní lodi Diamond Princess úřady objevily už přes 500 nakažených. V úterý navečer Rusko oznámilo, že dočasně zakáže vstup do země všem čínským občanům.

Zákaz začne platit ve čtvrtek a vztahuje se na turistické, pracovní i soukromé cesty Číňanů do Ruské federace. Vláda nicméně zdůraznila, že zákaz je pouze dočasný, píše portál rt.com.

 

Počty pacientů s koronavirem stále rostou v Japonsku. Na výletní lodi Diamond Princess úřady objevily už 542 nakažených. Vedle Spojených států se odtamtud své občany nově rozhodla evakuovat také Velká Británie, Austrálie nebo Kanada. Během úterý bylo na palubě potvrzeno dalších 88 případů nového koronaviru, mimo samotnou pevninskou Čínu je tak tato výletní loď druhým největším ohniskem nákazy.

 

V Číně, epicentru epidemie nebezpečného koronaviru začínají platit přísná bezpečnostní opatření. Poté, co země od začátku roku zaznamenala nejmenší počet nově nakažených pacientů, se teď úřady snaží izolovat všechny infikované, kteří by virus mohli dál šířit.

 

Během pondělka smrtícím virem Covid-19 onemocnělo jen 1886 lidí, což je nejméně od začátku roku. A tenhle pozitivní vývoj chtějí tamní úřady udržet.

 

On-line reportáž

Šíření koronaviru

19:15

Ruské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že země od čtvrtka zakáže kvůli koronaviru vstup čínským občanům.

18:55

Kanada oznámila, že ještě tento týden evakuuje svoje občany, kteří uvízli v karanténě na zámořské lodi Diamond Princess kotvící v Japonsku. Letadlo s nimi by mělo zemi vycházejícího slunce opustit ve čtvrtek. Celkem je na lodi 256 Kanaďanů, u 43 z nich zdravotníci virus diagnostikovali.

18:40

Singapur potvrdil čtyři nové pacienty nakažené koronavirem, celkem jich hlásí 81. Ani jeden z nově nakažených nedávno necestoval do Číny.

 

Karanténa pro všechny, kteří přišli do kontaktu s pacienty nakaženými koronavirem, povinnost podrobit se speciálnímu testu a shromáždit všechny, u kterých by se onemocnění mohlo projevit. To jsou pravidla, která začínají nově platit v čínském Wu-chanu.

 

"Obyvatelé nám mohou zaslat informace o svém zdravotním stavu. A pokud ne, přijdeme na kontrolu sami. Dříve jsme průzkum prováděli po telefonu, teď obcházíme domy, abychom zjistili, jakou mají lidé teplotu," vysvětlil komunitní pracovník Li Feng.

 

 

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí se virem nakazilo k úternímu ránu 73 328 lidí, kvůli koronaviru zemřelo 1873 lidí. V Evropě je aktuálně 45 pozitivních případů, 16 v Německu, 12 ve Francii, devět v Británii, tři v Itálii, dva ve Španělsku a po jednom v Belgii, Finsku a Švédsku.

tn.cz / TV Nova