Vakcína Pfizer

Izraelská studie potvrdila 94% účinnost vakcíny Pfizer

Očkování Izrael
Zdroj: Profimedia
Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 9:30
15.2. 2021 0:44
Téma:

Izrael zveřejnil výsledky studie vakcíny Pfizer. Z výzkumu, který byl prováděn na vzorku 600 000 lidí, vyplývá, že tato vakcína dosahuje 94% účinnosti, informuje agentura Reuters.

Podle studie, kterou zveřejnil v neděli největší izraelský poskytovatel zdravotní péče, byl zaznamenán 94% pokles symptomatických infekcí covid-19 mezi 600 000 lidmi. Ti byli očkování dvěma dávkami vakcíny Pfizer.

 

Zdravotnická organizace Clalit, která poskytuje zdravotní péči více než polovině všech Izraelců, uvedla, že u stejné skupiny je také o 92 % nižší pravděpodobnost vzniku závažného průběhu onemocnění virem. Srovnání bylo provedeno proti skupině stejné velikosti s odpovídající anamnézou, která vakcínu nedostala.

 

 

"Jednoznačně to ukazuje, že vakcína proti koronaviru společnosti Pfizer je mimořádně účinná týden po druhé dávce," řekl Ran Balicer, hlavní inovační ředitel společnosti Clalit.

 

Dodal, že údaje naznačují, že vakcína Pfizer, která byla vyvinuta ve spolupráci s německým BioNTechem, je ještě účinnější dva a více týdnů po podání druhé dávky vakcíny..

 

 

Vědci z Weizmannova vědeckého institutu, kteří analyzují národní zdravotnické údaje, v neděli uvedli, že u lidí ve věku 55+ byl poprvé zjištěn prudký pokles v počtu hospitalizací a závažných průběhů onemocnění, které byly dříve zjištěny u první věkové skupiny, která byla očkována - ve věku 60+.

 

Naproti tomu byl zaznamenán rostoucí počet hospitalizací a těžkých průběhů onemocnění u mladších skupin, které začaly s očkováním o několik týdnů později.

 

Izrael dokázal velmi rychle proočkovat většinu populace. Díky tomu získal důležitá data, která mohou ostatním státům posloužit jako databáze poznatků o účinnostech různých vakcín a o tom, v jakém okamžiku by jiné státy mohly získat kolektivní imunitu.

Související témata:
TN.cz