Protesty v pásmu Gazy

Izraelští vojáci zabili 7 lidí včetně dvou chlapců, tvrdí Palestinci

Palestinci protestují proti zabrání území
Zdroj: Profimedia
Páteční protest v pásmu Gazy.
Téma:

Při pátečních protestech u hranic mezi Izraelem a pásmem Gazy zahynulo podle Palestinců sedm lidí včetně dvou chlapců. Protesty se odehrávají pravidelně každý týden již od letošního března.

Zástupci izraelské armády tvrdí, že palbou a leteckými útoky se jen bránili výbušninám a kamenům, které po nich Palestinci házeli. Vojáci se také snažili předejít prolomení plotu, který odděluje Izrael od Hamásem ovládaného území.

 

Podle lékařů z Gazy bylo raněno celkem 505 lidí, z toho 89 střelbou. Všichni mrtví byli muži, chlapcům bylo 12 a 14 let.

 


Od začátku protestů v březnu zemřelo již 191 Palestinců. Protestující požadují návrat na území, které Izraelci obsadili v roce 1948, a také konec izraelsko-egyptské ekonomické blokády.

 

Pro palestinské hnutí Hamás měl pátek ale i další význam. “Tento den je osmnáctým výročím zahájení palestinské vzpoury proti Izraeli,“ sdělil Hamás podle agentury Reuters.

 

 

Ztráty jsou i na straně Izraelců. Odstřelovači z Gazy se podařilo zastřelit jednoho z vojáků. Výbušná zařízení, která Palestinci připojují k větrným drakům a heliovým balónům a posílají na izraelské území, často zapalují a ničí hospodářskou půdu a lesy.

 

Izrael obvinil Hamás, že záměrně vyprovokovává násilí při protestech, což hnutí odmítlo.

 

 

V pásmu Gazy žijí více než dva miliony lidí. Jejich ekonomické obtíže se snaží řešit Spojené státy. Doufají, že případný úspěch by mohl znovu nastartovat mírová jednání mezi Palestinci a Izraelci, které jsou od roku 2014 na mrtvém bodě.

rod TN.cz