MOJE ZEMĚ

Jabloň získala titul Strom roku, je totiž symbolem sousedského života

Filip Pultar
Filip Pultar
30.10. 2020 17:30
Téma:

Poprvé v historii ankety Strom roku zvítězil ovocný strom, navíc je vůbec nejmladší. Vítěznou, 70 let starou jabloní se pyšní lidé na Náchodsku.

Vítězem ankety Strom roku 2020 se stala Jabloň U Lidmanů, která získala 2191 hlasů. Kdyby jabloň stála jen o několik stovek metrů dál, už by soutěžila o Strom roku v Polsku. Naštěstí roste v Machovské lhotě, u místní hospůdky.

 

"Před sto lety tu podle pamětníků lidé vysadili jabloně čtyři, ty ale postupně uschly. Z poslední z nich tu místní zasadili jednu větvičku, a právě z ní je o 70 let později strom roku," řekl majitel Petr Šturm.

 

 

Jaroslav Lidman se narodil v době, kdy jabloň sázeli. Desítky let se o ní staral on i jeho tatínek. "Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit," vzpomínal původní majitel hospody Lidman.

 

A co příroda ubrala jabloni na kráse, kmen je totiž dutý a křivý, o to víc jí obohatila na koruně. Ta v létě stíní na stoly před hospůdku. Tamní obyvatelé prý považují jabloň za symbol sousedské soudržnosti a tradic.

 

 

Vůbec poprvé v 19leté celorepublikové historii ankety Strom roku zvítězil ovocný strom, kožená reneta zimní. Hlasování bylo zpoplatněné a letos se vybralo 190 tisíc korun. Tyto peníze půjdou na výsadbu nových stromů.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz