Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Psí inteligence

Kteří psi jsou nejchytřejší? Vědec sestavil žebříček plemen!

Muž se psi
Zdroj: Thinkstockphotos
Kteří psi jsou nejchytřejší? Ilustrační foto

I u psů se dá měřit inteligence. Existuje několik aspektů, podle kterých kynologové psí inteligenci měří. Která plemena patří k nejchytřejším?

Češi se řadí mezi vášnivé pejskaře, v republice se chová kolem 1,5 milionu psů. To znamená, že psa má každý desátý Čech! Nejčastěji v našich ulicích narazíte na německé ovčáky, jezevčíky, jorkšíry a retrívry.

 

Nejchytřejší jsou ale úplně jiná plemena. Vyplývá to ze studie Stanleyho Corena, který stanovil několik kritérií pro posuzování psí inteligence. Jediná dostatečně měřitelná je ale podle něj pracovní inteligence neboli poslušnost. Ta určuje, jak jsou psi schopni učit se od člověka.

 

Coren popsal výsledky rozsáhlého výzkumu v knize The Inteligence of Dogs. Zahrnul do něj dotazníky, které vyplnilo 199 rozhodčích z různých psích soutěží. Plemena pak rozdělil na šest kategorií. Níže popsané rasy spadají do nejchytřejší skupiny psů, kteří se naučí nový povel rychleji než za 5 opakování, poslechnou ho pak v 95 % případů.

 

1. Border kolie

Borderky jsou plné energie a milují pohyb. Jejich schopnosti vynikají v soutěžních disciplínách, ale také při honácké práci. Poslouchají na slovo a rády se učí, navíc nejsou nervózní ani agresivní. Bývají věrné a citově vázané na své páníčky.

 

 

2. Pudl

Pudlové si dobře pamatují různé povely, proto se také lehce cvičí. Často vystupují v cirkuse právě kvůli snadnému tréninku i poslušnosti. Také oni milují své majitele a vyžadují jejich pozornost. Trpasličí pudlové ale bývají nervózní a reagují přehnaně, jen málokdy ale dojde na něco víc než štěkot.

Další pořadí zde:

 

1
2 3 4
epa TN.cz