výhled počasí

Jak bude v srpnu? Meteorologové vydali předpověď na zbytek prázdnin

Tomáš Brych
Tomáš Brych
1.8. 2020 11:43
Téma:

Meteorologové vydali novou výstrahu před extrémním počasím. V sobotu varují před vysokými teplotami až 34 °C především v jihozápadní polovině území. V neděli pak horké počasí doplní bouřky na většině Česka. Nadále platí výstraha před vznikem požárů kvůli horku a suchu. Meteorologové zároveň vydali předpověď na srpen. Podle ní nás čeká nadprůměrně teplý zbytek prázdnin. Pršet bude hlavně v prvním srpnovém týdnu.

"Nad střední a severní Evropou se udržuje oblast vyššího tlaku vzduchu, kolem které proudí do jihozápadní poloviny našeho území teplý vzduch od jihu," popsali situaci meteorologové ČHMÚ.

 

V sobotu odpoledne teploty vystoupají na jihu a západě na 29 až 34 stupňů Celsia. Horko bude i ve vyšších polohách. V Krušných horách nebo na Šumavě bude až 26 °C. Ve východní polovině Česka pak teploty dosánou maximálně 24 až 29 stupňů.

 

"Teplotní maximum v Jihlavě bylo dnes 28,6 stupně Celsia," uvedl v sobotu pozorovatel počasí Petr Janoušek.

 

Právě bouřlivé počasí prvních srpnových dnů má být podle měsíční předpovědi ČHMÚ nejdeštivěšjím obdobím zbytku prázdnin.

 

"Předpokládáme, že období od 3. srpna do 30. srpna 2020 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Po deštivém a trochu chladnějším začátku příštího týdne se počasí na našem území ustálí a postupně se oteplí," slibují předpovědní modely ČHMÚ.

 

Podívejte se, jak vypadá počasí v Evropě:

 

Ve druhé polovině srpna pak meteorologové očekávají četnější střídání chladnějších a teplejších období, ale v průměru by teploty měly zůstat na úrovni dlouhodobých normálů.

 

"Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období 3. - 30. 8. 2020 jako celek průměrné. Nejvyšší týdenní úhrny se očekávají v prvním týdnu, zejména kvůli vydatným srážkám ze začátku týdne. Následně předpokládáme v průměru relativně sušší období, pravděpodobně budou převažovat srážky lokálního charakteru (přeháňky, bouřky), což povede k větším regionálním rozdílům v celkovém měsíčním úhrnu," doplnili meteorologové v měsíčním výhledu.

ČHMÚ u své douhodobé předpověďi uvádí, že  je předpovědí statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na  území ČR během nejbližších 4 týdnů. Grafické znázornění  vyjadřuje pravděpodobnost, s jakou předpokládáme vývoj  teploty vzduchu a množství atmosférických srážek, a proto délky zobrazených úseček nelze interpretovat jako očekávané krajní hodnoty teplot a srážek, ale jako vyjádření míry nejistoty pro počasí v jednotlivých týdnech.

Související témata:
TN.cz