diskuzní pořad

Napřímo: Dětské tábory v době viru. Expert promluvil o výletech a izolaci

Bára Divišová
Bára Divišová, Kateřina Sejková
24.6. 2020 18:41
Téma:

Dětské tábory startují už tento týden, je tu však stále spousta nejasných otázek týkajících se jejich fungování. O problémech v oblasti dětské rekreace hovořil v pořadu Napřímo s Bárou Divišovou člen Asociace dětské rekreace Roman Houška.

Na letní tábory zamíří čtvrt milionu dětí, organizátoři ale letos musí splnit přísnější hygienické podmínky. Dětem například před začátkem tábora musí být změřena teplota. S sebou musí mít dezinfekci a větství množství oblečení a ručníků. "Bude to tohle léto náročnější," prohlásil člen Asociace dětské rekreace Roman Houška ve středečním pořadu Napřímo.

 

Nepříjemnou komplikací je podle něj především omezení výletů. "Někteří organizátoři úplně zrušili výlety. Jiní povolí jen výlety, kde je malá pravděpodobnost kontaktu s lidmi. Problém je i v koupání v bazénech, které také nebude možné. Takže když bude horko, bude to nepříjemné," řekl Houška.

 

Pravidla pro fungování táborů jsou podle něj ale stále nejasná. Platí například, že pokud se objeví na táboře nákaza, musí být uzavřen. Houška přesto doufá, že takhle daleko organizátoři zacházet nebudou muset. "Nemyslím si, že pokud se vyskytne jeden jediný případ na velkém táboře, kde jsou skupiny odděleny, tak by musel být celý areál uzavřený," řekl.

 

 

"Byli jsme upozorněni na to, že každá hygienická stanice si může vyložit danou situaci po svém a bude na ní, jak se rozhodne. Zatím tu jistotu, jak to bude probíhat, nemá nikdo," dodal. Asociace dětské rekreace podle něj zatím stále neví, jak by to bylo v případě kompenzace pro rodiče, pokud bude celý tábor v průběhu zrušen.

 

"Dávali jsme dotaz na ministerstvo zdravotnictví. Žádná metodika nám zpátky nedorazila. Budeme se modlit, aby ta situace nenastala a když jo, aby nebyl celý tábor uzavřen," prohlásil Houška. "Ta právní situace je velmi nejasná. Všechny manuály řeší zdravotní část. Vláda neřekla, kdo to bude kompenzovat, komu a případně v jaké výši," dodal.


Zde se podívejte na reportáž TV Nova:

TN.cz