tipy na střízlivění

Jak dlouho se odbourává alkohol? Poradíme, jak proces urychlit

Piknik v parku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Léto je dobou hospodských zahrádek a orosených půllitrů. Sednout si ale klidně jen s jedním pivem za volant nebo na kolo je nejen nelegální, ale také hodně nebezpečné. Odbourání alkoholu přitom trvá poměrně dlouho.

Osvěžit se v létě u oběda jednou desítkou není nic neobvyklého. Nemyslete si ale, že když pijete alkohol při jídle, můžete hned po něm vyrazit někam autem. Mužům trvá odbourat jedno pivo zhruba dvě hodiny, u žen je to téměř dvakrát déle.

 

Doba odbourávání alkoholu se u každého člověka malinko liší. Vliv na ni mají třeba výška, hmotnost či pohlaví a také rychlost, se kterou alkohol konzumujete. Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je asi 0,15 ‰ za hodinu.

 

 

 

Pokud si chcete být před jízdou stoprocentně jistí, že už v krvi žádný alkohol nemáte, můžete použít některou z alkoholových kalkulaček na internetu. Tady přesně uvedete svou váhu, dobu, kdy jste alkohol pili a jeho množství. Otestovat se můžete například tady.


 

Jak zmírnit účinky alkoholu

Když už se rozhodnete, že si den nebo večer zpříjemníte alkoholem, měli byste dbát na určitá pravidla. Jinak vás totiž ráno čeká hotové peklo. Seznam rad, které vám pomohou alkoholovou eskapádu přežít a urychlí jeho odbourávání, sestavil web BESIP.

 

Pokud pijete, jezte. Ideální je jídlo s vysokým obsahem bílkovin a tuků (maso, sýry), které zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve.

 

Alkohol pijte po malých doušcích, nenechte se do pití alkoholu nutit.

 

Pokud máte žízeň, pijte vodu. Vyvarujte se neznámých nápojů, ve kterých je přítomnost alkoholu pomocí chuti těžko zjistitelná.

 

 

Každý vypitý alkoholický nápoj prokládejte nealkem. Snažte se za hodinu nevypít víc než jeden alkoholický nápoj.

 

Buďte aktivní a pokud pijete, neseďte. Fyzická aktivita napomáhá rychlejšímu odbourávání alkoholu.

 

Nikdy nepijte, pokud užíváte léky. Vaše játra by to nemusela zvládnout.

 

Pokud pijete alkoholické nápoje, nepijte kávu. Kofein odbourávání alkoholu z těla nepomáhá, spíše naopak - alkohol v krvi zůstane ještě déle.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

HURÁ NA PIVKO! Milujete alkohol? Neuvěříte, kolik ho podle vědců můžeme denně vypít!

Co se stane s vaším tělem, když budete usínat opilí? Odteď si to rozmyslíte!

mom TN.cz