napřímo

Feriho kauza je šok! Pro TOP 09 je to ztráta, říká předseda poslanců Válek

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:11
26.5. 2021 17:30
Téma:

Další rošáda na ministerstvu zdravotnictví, nebo co teď bude s Dominikem Ferim. To jsou některá z témat středečního pořadu Napřímo, která s předsedou poslaneckého klubu Vlastimilem Válkem (TOP 09) řešila moderátorka Bára Divišová.

Se zpověďmi několika žen, které měl Dominik Feri přinutit k sexu proti jejich vůli, naléhat na ně nebo je jinak obtěžovat, přišel v úterý Deník N ve spolupráci s portálem A2larm. Kauzu rozpoutali minulý týden uživatelé twitteru, kteří se ptali, proč se o chování 24letého poslance nahlas nemluví. Feri nařčení z násilí odmítá, přesto se omluvil a rozhodl se vzdát poslaneckého mandátu.

 

"Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak," uvedl Dominik Feri (TOP 09). 

 

 

"Já jsem se o tom dozvěděl v úterý v jednu odpoledne," popisuje Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09. "Ve článcích byla naprosto strašná obvinění. S Ferim jsem o tom zatím nemluvil," dodává. Válek podle svých slov ale doufal, že se k tomu Feri postaví tak, že rezignuje na veřejné funkce a stáhne se, dokud se nezjistí, jak to ve skutečnosti bylo. "Ale je otázka, jestli se dá zjistit, kde je pravda," doplnil. 

 

Podle něj je tato kauza tak závažná jako kauzy premiéra Babiše i ministra vnitra Hamáčka (ČSSD). "Chci věřit tomu, že je Feri nevinný. Byl v pěti výborech a v parlamentu trávil čas od brzkého rána do pozdních večerních hodin," svěřil se Válek. Podle něj si Feri vysloužil respekt ostatních kolegů ve Sněmovně.

 

 

"Dominik byl, je a bude pracovitý člověk, rozhodl se správně a postavil se k tomu čelem," myslí si Válek. " A budu mu vždy vděčný za to, že mi otevřel oči ohledně mladých lidí v politice. Navíc jsem nikdy nezažil, že by se choval k nějaké ženě nevhodně či negalantně," doplnil.

 

"Pro mě je to opravdu velmi nepříjemný šok. Ale uvědomuji se, že jsou skupiny mladých lidí, kteří vnímají sexualitu a vztahy jinak, než je vnímám já," přiznal Vlastimil Válek. Otázkou ale je, kdo mladého politika v TOP 09 nahradí. Měl být totiž čtyřkou pražské kandidátky koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) pro říjnové parlamentní volby. "Bezesporu máme spoustu mladých lidí, byť nejsou schopní nahradit Dominika. Pro klub je to citelná ztráta," řekl na závěr.

 

Na sestřih toho nejdůleřitějšího z rohovoru se podívejte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz