Existuje spojitost?

Jak je to s koronavirem a 5G sítí? Ministerstva řekla, kde je pravda!

Nebezpečí v mobilu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 30. 5. 2020
Téma:

Už delší dobu kolují v různých internetových diskuzích spekulace a teorie, že existuje nějaké spojení a souvislost mezi novou technologií 5G mobilních sítí a novým typem koronaviru. Ke všemu se teď vyjádřila hned trojice českých ministerstev.

"V poslední době se objevují spekulace o spojitosti mezi koronavirem, tedy onemocněním Covid-19 a zaváděním 5G sítí. Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo pro místní rozvoj uvádějí, že pro to neexistuje žádný vědecký důkaz, jedná se o ničím nepodložené zprávy," píše se ve společné tiskové zprávě českých úřadů.

 

Resorty se nicméně nespokojily jen s pouhým konstatováním a přidaly i fakta, kterými fake news vyvracejí. "Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci Covid-19. 5G sítě nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření, které se studují a nastavují od začátku 20. století. Tyto limity vycházejí z detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou nezávislé na technologii, která toto pole vytváří," uklidňují české úřady.

 

Dodávají, že 5G je zjednodušeně řečeno zkrátka jen novější verzí mobilní technologie, která je aktuálně v provozu - jen s rychlejšími přenosy dat a kratšími odezvami.

 

 

"Infikování onemocněním Covid-19 je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem. A protože elektromagnetická pole generovaná z 5G sítí nemohou viry přenášet, nemohou s nimi ani nikoho kontaktovat," píše se v závěru tiskové zprávy. Zájemci najdou podrobnější informace o 5G například na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Jak mohou být podobné falešné zprávy a konspirační teorie nebezpečné, ukazují zkušenosti z Velké Británie. Lidé totiž spojení mezi 5G a koronavirem uvěřili do té míry, že začali ve velkém demolovat telekomunikační věže.

 

Připomeňte si nesmysly spojené s koronavirem v reportáži:

 

 

 

 

 

TN.cz