Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2018 14:25
výzkum

Kriminalita v Česku: Podrobná mapa ukazuje nejhorší místa

Kriminalita
Zdroj: TN.cz, thinkstockphotos.com

Lidé v Česku nahlásí průměrně 280 tisíc trestných činů. Vyšší kriminalita je zaznamenávána především ve velkých městech, naopak nejbezpečněji je na Vysočině.

Míra kriminality se na jednotlivých místech v Česku výrazně liší. "Nadprůměrnou míru kriminality zaznamenáváme jen na 12,7 procentech území. Vysoká je hlavně ve větších krajských metropolích," uvedla Jana Jíchová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Týká se to především Prahy, Brna, Olomouce, Českých Budějovic a Ostravy.


Podle analytika Jiřího Nemeškala patří mezi oblasti s nejvyšší mírou kriminality také severozápadní Čechy a severní Morava. "Na severozápadním okraji republiky se jedná o téměř souvislý pás zvýšené kriminality," informoval s tím, že jinak je to u Ostravska. Tam se kriminalita koncentruje především ve městech, ale v klidnějších oblastech - jihozápadní a východní okolí Frýdku Místku - jsou hodnoty podprůměrné.

 

kriminalita v ČR
Zdroj: ČSÚ
 


Mezi ukazatele, které jsou spojeny s vyšší mírou kriminality patří vysoká koncentrace obyvatel a také jejich anonymita. Na předměstích, ve kterých žijí především lidé s vyššími příjmy, kteří denně dojíždí do center za prací, se týká kriminalita hlavně movitého majetku.


Nejčastějším druhem kriminality je prostá krádež, poté ostatní majetkové činy jako poškozování cizí věci nebo podvod. Třetím nejčetnějším druhem je krádež vloupáním.

 

 


"Na zvýšenou úroveň majetkové kriminality má vliv i vysoké zastoupení rekreačních objektů, které bývají terčem vloupání," sdělila tisková mluvčí českého statistického úřadu Petra Báčová. Jde například o Posázaví, turistické lokality v Krkonoších, na Šumavě nebo v Beskydech.


Naopak nejnižší kriminalita je v oblastech ve vnitrozemí nacházejících se na Českomoravské vrchovině, Táborsku nebo Klatovsku.

 

Souvislostmi mezi kriminalitou a charakteristikami území v letech 2013-2015 se věnují Jíchová s Nemeškalem v sociologickém článku časopisu Demografie. Celou práci lze dohledat na webových stránkách českého statistického úřadu.


Kriminalita není jen doménou velkých měst. Takhle přepadli senora v Hodoníně:

sik TN.cz
Reklama