Chat s osobností

Doktor Nešpor radí: Kdy jsem závislý na alkoholu? Jak se léčit?

Psychiatr Karel Nešpor
Zdroj: Profimedia
Psychiatr Karel Nešpor bude odpovídat na vaše dotazy
Téma:

Češi podle statistiky OECD pijí čím dál víc. Největší problém mají s alkoholem muži s nižšími příjmy a naopak ženy, které žijí na vyšší úrovni. Proč tomu tak je? A jak se zbavit závislosti na alkoholu? Na to a vše kolem alkoholu odpovídal na chatu TN.cz psychiatr Karel Nešpor.

Zatímco celosvětově konzumace alkoholu klesá, v Česku mírně roste. Podle údajů, které vydala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), průměrný Čech vypije 11,9 litru čistého alkoholu ročně. Vyšší spotřebu už mají jen Rakušané.

 

Proč je alkohol v Česku tak oblíbený? A jak se může "národ pivařů" svého zlozvyku zbavit? Jak poznáte, že jste na alkoholu nebo jiných látkách závislí? A co dělat, abyste se z alkoholismu vyléčili? Na to a podobné dotazy odpovídal v chatu TN.cz psychiatr Karel Nešpor.

 

 

 

Zajímalo vás například, zda alkohol ničí mozkové buňky. Tady je odpověď: "Nejde jen o mozkové buňky, ale také o jejich spoje. Alkohol navíc zastavuje tvorbu nových mozkových buněk v části mozku, která je důležitá pro paměť. Dobrá zprava je, že při abstinenci se mozek většinou dobře zotaví. To lze dokázat pomoci moderních zobrazovacích metod."

 

 

 

On-line rozhovor

 

Jak vypadá "absťák" pijáka? "Odvykací stav po alkoholu může vyvolat silný třes, sérii epileptických záchvatů a delirium. Může být velmi nebezpečný a vyžaduje lékařkou pomoc," reagoval Karel Nešpor.

 

Je lepší pít občas a víc nebo málo a často? "Obojí má rizika. Ti, co pijí pravidelně, zatěžují játra, nedopřejí jim vlastně odpočinek. Těžší opilost poškozuje zase více mozek a navíc je tu riziko mozkové příhody, otravy, úrazu atd."

 

 

Karel Nešpor na sebe prozradil i to, kdy a jak začal abstinovat. "Alkohol nepiju od roku1984. Tehdy jsme otevírali nové oddělení pro závislé ženy. Začal jsem abstinovat ze solidarity s pacientkami a chtěl jsem si také vyzkoušet, jak se abstinuje v různých situacích."

 

Zajímalo vás i to, jak poznat závislost? "Klíčovým znakem závislosti je zhoršené sebeovládání. Takový člověk pije, i když před tím nechtěl, nebo pije více než má v úmyslu," zněla odpověď psychiatra Nešpora.

 

 

Doktor Nešpor pracuje jako primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice a obecně je považován za předního odborníka na závislosti. Napsal více než 30 knih o léčení návykových nemocí, ale také józe a relaxaci, publikoval také své básně.

epa TN.cz