Speciální doklad

Jak mohl Iráčan po vraždě utéct? V letadle ho zřejmě nekontrolovali

Podezřelý Ali Bašár
Zdroj: Polizei Hessen
Bašárovi se podařilo uprchnout i přesto, že po něm pátrala policie
Téma:

Německem otřásla vražda mladičké Susanny, kterou měli znásilnit a zabít dva žadatelé o azyl. 20letý Iráčan pak navíc i s rodinou uprchl ze země. Jak se mu to podařilo? Zřejmě cestoval na speciálně vydaný doklad.

Přestože po něm pátraly stovky policistů, dokázal Ali Bašár, podezřelý z vraždy 14leté Němky, uprchnout ze země. V Iráku ho ve čtvrtek dopadly kurdské bezpečnostní jednotky. Z Německa ale nepozorovaně odletěl a veřejnost se ptá, jak je to možné.

 

Úřady zatím oficiálně žádnou verzi toho, jak mohl Iráčan i se sedmičlennou rodinou utéct, neuvedly. Podle německého deníku Bild měli zřejmě Bašár a jeho příbuzní speciální cestovní doklad, tzv. laissez-passer. Vydal ho pravděpodobně irácký konzulát.

 

Na tomto dokumentu nemusí být biometrické údaje ani fotografie. Letenky navíc zřejmě Bašár koupil pod falešným jménem. Policie na letišti kontrolovala pouze doklady totožnosti, které byly vytištěny v arabštině, jinak ale byly pravé. A měli i povolení k pobytu.

 

 

Federální policie se hájí, že nemá povinnost porovnávat letenky s doklady totožnosti - to by měli dělat pracovníci aerolinek při odbavení, potažmo nástupu na palubu. Jenže se tak nestalo, možná kvůli nedostatečným jazykovým schopnostem, a Bašár s rodinou se do letadla dostali.

 

Otazníků kolem případu vraždy 14leté Susanny je ale víc. O tom, kde bylo ukryto její tělo, muselo vědět hned několik lidí - kromě dvou podezřelých samozřejmě. Policisté totiž nejdříve vypátrali ostatky, poté vydali zatykač. Tip na možné místo dal policii údajně 13letý uprchlík, který bydlí v místní ubytovně.

 

Susanna zmizela 23. května, kdy se naposledy ozvala své matce s tím, že na několik týdnu odjíždí se svým přítelem do Paříže - tím měl být podle některých médií právě Bašár. Druhý den už byl ale její telefon vypnutý a nikomu se neozývala. Policisté proto rozjeli intenzivní pátrání.

 

 

 

Výsledky přineslo vyšetřování až 6. června, kdy policisté objevili tělo Susanny poblíž železniční trati. To bylo důkladně zakryté větvemi a listím a údajně vykazovalo známky uškrcení, dívka byla také podle všeho před smrtí znásilněna.

 

Policie hned zatkla 35letého tureckého Kurda, kterého ze znásilnění a vraždy dívky také podezírá. Bašára zadržely irácké bezpečnostní složky o den později. Zda bude souzen v Německu, zatím není jasné - země totiž nemají dohodu o vydávání zločinců. V jednotlivých případech ale spolupracují.

epa TN.cz