Vaše téma

Nejdůležitější je duševní hygiena, říká psycholog Tomáš Morávek

Hostem pořadu Vaše téma byl psycholog a terapeut Tomáš Morávek. Vyzpovídala ho moderátorka Michaela Šmídová.

Anketa

Vyhledali byste při psychických potížích pomoc terapeuta?

Hlasovalo 122 lidí.
 Nepředvídatelných útoků psychicky nemocných lidí v poslední době přibývá. Podle psychologa Tomáše Morávka lze jen těžko předpokládat, že člověk něco tak hrozného spáchá.

 

"Jsme bezmocní. Jsou to jevy, kterým těžko můžeme čelit, i kdybychom každého bedlivě pozorovali. Předpověditelnost, že se člověk takhle zachová, je velice nízká," řekl psycholog.

 

Jak být psychicky v pořádku? 

 

Psychickou nepohodu však zažíváme všichni. "Naše společnost je zaměřená na výkon, na automatickou produkci, což přináší svoji daň. Lidé za mnou nejvíce chodí s pocitem vyhoření nebo proto, že neumí odpočívat. Jsou to psychosomatické projevy. Lidé špatně vyhodnocují potíže, chtějí se toho hlavně rychle zbavit," popisuje svoje zkušenosti z praxe Morávek.

 

"Je třeba zabývat se člověkem jako takovým. Co ho trápí, jaké jsou jeho úspěchy, celý ten život," říká psycholog a dodává: "Pořádně nikdo lidem nevysvětlil, že by se měli zabývat i sami sebou - duševní hygienou. Musíme si říct, co je pro nás v životě důležité. Jak ho naplnit, aby byl smysluplný."

 

Partnerské vztahy

 

Problémem dnešní společnosti jsou také přelétavé partnerské vztahy. Padesát procent manželství se rozvádí, kde je podle oborníka zakopaný pes? "Vztahy dnes nejsou zkažené, ale můžeme postrádat ten základní čas na sebe a na partnera. Důležité je trávit spolu čas."


Partnerství totiž podle Morávka dnes nepřežije první krizi. "Koho máme vedle sebe je naše vizitka. Pro mnohé je to jako trofej a nekoukají na jiné vlastnosti, ale spíše na ty vnější. Je potom ale otázka, jak to poté do sebe zapadá. Každý vztah prochází krizí, a přesto se tomu lidé diví," dodal psycholog.

 

 

Tomáš Morávek je vystudovaný psycholog a má psychoterapeutickou praxi. Zaměřuje se na párové a manželské poradenství, řešení obtíží v rodině, léčbu poruch nálady, diagnostiku osobních problémů a jejich souvislostí. Několik let pracoval na sexuologickém oddělení PL Bohnice.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pet TN.cz