zvířata v zimě

Jak pomoci ptákům v zimě? Na psí chlupy za oknem zapomeňte

Pták v zimě
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Téma:

Děláte si v zimě starosti o volně žijící ptáky a často si kladete otázku, jak v třeskutých mrazech přežijí? Nejste jediní, tento dotaz si totiž pokládá stále více lidí. Někteří ptákům do krmítek nebo na stromy přidávají krmivo, jiní začali dávat za okna chlupy svých psích mazlíčků. Domnívají se, že ptákům pomohou při zazimování hnízda. Všechno je ale jinak.

"Je mi tak líto ptáčků v tom mrazu, napadlo mě dát za okno psí chlupy, někde jsem četla, že by jim mohly pomoci při zateplení hnízda, nevíte, co je na tom pravdy?" Tento dotaz položila v internetové diskuzi na Facebooku paní Jarmila a spustila tím bouřlivou debatu.

 

Většina lidí samozřejmě touží ptákům nějakým způsobem pomoci, jen si nejsou jisti, že psí chlupy jsou ideálním řešením.

 

"Psí chlupy by ptákům pomohly na jaře, kdy si ptáci staví hnízda, ale v zimě nocují, kde se dá a svá nocoviště si nijak neupravují. Mohou sice nocovat i v budkách, ale i ty využívají v takové podobě, v jaké jsou," uvedla mluvčí České společnosti ornitologické Zuzana Karlíková.

 

Podle ní je tedy k ničemu dávat psí srst za okno a ptákům nejlépe pomůže, pokud jim lidé poskytnou potravu.

 

"Ptákům v zimě pomůže dostatečné množství tuku v těle, takže nejlepší způsob jak ptákům v mrazech pomoci, je správně přikrmovat," uvedla.

 

Psí srst tedy ptáky sice nezahřeje, ale může velmi dobře posloužit k zahřátí lidí. Dá se totiž využít nejen jako výplň dek a polštářů, ale dokonce k upletení svetrů, čepic, rukavic nebo šál.

 

 

Napříč historií lidé z psí srsti vyráběli těsnění dveří a oken nebo provázky, ze kterých pak pletli dekorativní předměty jako rámečky, košíky nebo ošatky.

 

Dnes však doporučujeme zpracování psích chlupů nechat na odbornících, kteří je nejprve patřičně očistí a poté z nich zhotoví prakticky cokoliv na vaše přání. Chlupy vašeho mazlíčka ptáky před zimou sice neochrání, ale vás by přeci jen mohly.

kik TN.cz