Vaše téma

Hynek Kmoníček: Na Zemana se musí salámovou metodou

Téma:

Klára Brunclíková si tentokrát do pořadu Vaše téma pozvala blízkého spolupracovníka prezidenta Miloše Zemana. Prozradil, jaké triky má na prezidenta, zda máme být obezřetní před Ruskem, jaké jsou osudy unesených Češek Hanky a Tonči i co s českým rukojmím Islámského státu.

Hanek Kmoníček je pravou rukou prezidenta Miloše Zemana. Na Hradě má na starosti Zahraniční odbor, který zajišťuje styk prezidenta republiky a Kanceláře s Ministerstvem zahraničních věcí a diplomatickým sborem.

 

Anketa

Podaří se osvobodit uneseného Čecha v Libyi?

Hlasovalo 111 lidí.

 

Jenže mezi zahraniční politikou vlády a Hradu dochází tu a tam k pořádnému rozkolu. Všichni přitom tvrdí, že by měla být zahraniční politika jednotná. Jenže například na boj s Islámským státem nebo na vztahy s Čínou má Miloš Zeman a Sobotkův kabinet odlišný pohled.

 

Zeman například prohlásil, že od Číny bychom se mohli učit, jak stabilizovat společnost. Hynek Kmoníček diplomaticky tento výrok neschválil, ale ani neodsoudil: "Já si myslím, že od každého člověka se můžeme něco naučit. Schopnost vyrovnávat protiklady, to se Číňané učí od dob Konfucia. Lidská práva bych se od Číny neučil."

 

S čím naopak Kmoníček jednoznačně souhlasí, je tvrdý postup proti tzv. Islámskému státu. "Souhlasím s tím, protože to je stoupající nebezpečí. Stoupá každou hodinou a každým dnem. Čelíme civlizační výzvě. Islámský stát přinesl nový stát na mapu. Je to stát, který sám sebe považuje za stát, ale není členem OSN, neuznává hranice států, neuznává komunikaci mezi státy. Je jako ragbista, který vtrhne na fotbalové utkání ostatních zemí a hraje podle pravidel své hry."

 

Přesto však Hynek Kmoníček odsoudil islamofobii: "S těmi hrůzami opravdu nemá 98 procent muslimů nic společného. To je jako nahlížet na křesťany a křesťanství jen skrze upalování čarodějnic."

 

On-line rozhovor

 

Řeč byla i o Češích, které v zahraničí unesli islamisté, tedy o dívkách Hance a Tonče a nejnověji o uneseném Čechovi v Libyi. O Hance a Tonče Kmoníček odmítl mluvit s taktických důvodů: "Řeknu jednu jedinou věc. Není to případ srovnatelný s únosem v Libyi. V tomto případě nejsme tak slepí a hluší. Víc říct nemohu. Cokoliv navíc by ohrozilo to, aby ten případ měl dobrý konec."

 

Situaci uneseného Čechy v Libyi Kmoníček nechtěl příliš rozebírat z prostého důvodu, že by šlo jen o spekulace. Přiznal ale, že v Libyi není Česká republika diplomaticky tak silná jako třeba Rakousko, jehož občana islamisté unesli společně s Čechem. Tuzemská diplomacie se proto hodně spoléhá právě na libyjské styky Rakušanů. "Úplně slepí tam nejsme, ale poloslepí jsme," uvedl doslova Kmoníček.

 

Rozhovořil se i o svých vztazích s prezidentem. "Na Zemanovi mám rád smysl pro humor a to, že ve svých 70 letech ho dokáže zaměstnat ve prospěch toho, že žije. Vadí mi na něm tvrdohlavost. Je neuvěřitelně tvrdohlavý. Názor, který nechce mu musíte podsunovat salámovou metodou, krůček po krůčku, týdny a týdny," přiznal.

 

Hynek Kmoníček je dlouholetý diplomat. Pracoval při OSN nebo ve funkci velvyslance v Austrálii. Hovoří anglicky, rusky, arabsky a hebrejsky.

 

Všechny díly pořadu Vaše téma najdete zde.

vrl TN.cz