RIZIKO OHROŽENÍ

Jak předejít masakru: Stoprocentní bezpečnost je nemožná, říká expert

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 10. 12. 2019
Téma:

Zdravotnická zařízení nebo nákupní centra. Právě tahle místa patří mezi takzvané měkké cíle, které se mohou stát terčem útočníků. Na rozdíl od letišť, státních nebo vojenských objektů je totiž není možné účinně bránit.

Nemocnice, školy, nákupní centra, nádraží. To jsou místa s obrovskou koncentrací lidí, ale minimálním stupněm ochrany před útočníky. Vedle střelby v ostravské fakultní nemocnici může být odstrašujícím příkladem i útok ve Žďáru nad Sázavou, kde v roce 2014 žena ozbrojená nožem ve škole pobodala několik studentů.


Ministerstvo vnitra situaci v rámci prevence řeší různými školeními a dotačními programy. V případě útoku pak má k dispozici speciálně vycvičené policisty. V úterý se v ulicích objevily posílené hlídky.


"Policie na některých místech ochranu měkkých cílů posilovala. Řekněme si upřímně, stoprocentní zabezpečení měkkých cílů není možné," vysvětlil vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra Benedikt Vangeli.

 

 


Před většinou pražských nemocnic v úterý bylo možné potkat posílené policejní hlídky. Policisté střežili také Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se podobný incident odehrál letos v březnu.


Útočníkem byl tehdy 74letý muž. Ten střelil do hlavy další dva pacienty, kteří s ním leželi na oddělení. Jeden zemřel. Nemocnice krátce poté posílila bezpečnostní opatření. Na některých odděleních mají třeba tlačítka, která v případě nouze spustí alarm.


"V naší nemocnici máme funkční kamerový systém, který rozlišuje příjezd všech vozidel, máme kamerový systém na pohyb osob," řekl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

 

 


Některé pražské nemocnice spolupracují s experty. Ti například připravují školení zdravotníků. A doporučují kromě najaté ochranky mít i vycvičené bezpečnostní pracovníky. Třeba i vyzbrojené.


"Mít takovou malou buňku tří lidí, kteří budou prostě přichystáni 24 hodin denně a když dojde k nějakému maléru, tak prostě budou schopni do minuty do dvou tu situaci řešit," přiblížil bezpečnostní poradce Andor Šándor.

 

 


Mezi měkké cíle patří i školy. Některé zavedly přísnější opatření právě po útoku na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou. "Tady máte na zvoncích různý pracovníky školy, kde si zazvoní a příslušný pracovník otevře, jsou tam i videotelefony, takže je i vidět obličej člověka," objasnil ředitel školy Petr Karvánek.


Podle ministerstva vnitra je zatím systém zabezpečování měkkých cílů dostatečný. O možných zlepšeních se ale zřejmě zase začne mluvit.
 

Související témata:
rod TN.cz