volby 2020

Jak přesně budou vypadat volby v době koronavirové? Tohle nás čeká!

David Pik
David Pik
15.9. 2020 21:12
Téma:

Už za dva týdny startují volby do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu. V úterý se do prvních měst začaly rozvážet hlasovací lístky. I volby přitom ovlivňuje koronavirová epidemie a lidé tak musejí počítat s různými změnami a omezeními.

Hlasovací lístky už dorazily třeba do Jihlavy, dostali jich tam na 60 tisíc. Jedna z palet se ale po cestě rozsypala, a tak museli pracovníci magistrátu balíky přenášet ručně. "Začne se to třídit a rozvážet do všech okolních 49 obci na Jihlavsku," sdělil TV Nova mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. Každý volič musí mít hlasovací lístky ve schránce nejpozději 29. září.

 

Volební místnosti

I při samotné volbě musí všichni dodržovat různá hygienická opatření. "Do volební místnosti jsem přišel v roušce a po příchodu si vydenzifikuju ruce," vysvětluje postup ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč.

 

"Předložím průkaz a vrátím se zpátky za čáru na zem, která ukazuje vzdálenost dvou metrů od členů komise," pokračuje. "Komise mě vyzve, abych si na chvilku sejmul roušku, aby mi bylo vidět do obličeje. Tužky i plocha, které se dotýkají voliči, jsou okrskovou komisí průběžně dezinfikovány," dodal.

 

 

Členové volebních komisí budou muset podepsat prohlášení, že nemají nařízenou karanténu a nejsou covid pozitivní. Školit se budou také po menších skupinách.

 

Drive-in hlasování

Nakažení koronavirem nebo lidé v karanténách budou moci volit v každém okrese na speciálních takzvaných drive-in místech přímo z auta. Otevřena ale budou pouze ve středu 30. září a 7. října pro druhé kolo senátních voleb. V komisi bude trojice vojáků a zapisovatel. Všichni v ochranných oblecích.

 

 

Speciální volební drive-in místo bude pro Jihlavsko na parkovišti na okraji Jihlavy u výpadovky na Pelhřimov. Kdo takto odvolit nestihne, za ním komise přijede přímo domů. Musí se však předem přihlásit na krajském úřadě.

 

Volební okrsky

Volit se budou zastupitelé ve 13 krajích mimo Prahu. Celkem kandiduje 9728 lidí. Bojovat budou o 675 křesel v krajských zastupitelstvech. Volit se budou i senátoři a to v 27 obvodech. Stát by tyto volby měly 450 milionů korun, což je o 143 miliónů více než ty minulé.

Kateřina Sejková TN.cz