Co může jíst?

Jak psům správně upravit jídelníček i zažívání

1. Jessy
Zdroj: TN.cz
Téma:
pes

Stejně jako u lidí, i u psů může docházet k intoleranci lepku, ale například také k alergii na kuřecí maso. To pak vede k problémům se zažíváním nebo nechutenství. Řešením může být holistické krmivo.

Jaký pán, takový pes. Pejsky mohou trápit stejné problémy jako jejich páníčky. Je důležité jim předcházet kvalitní stravou, ale i rozpoznat příznaky a příčiny potíží. Mezi nejčastější trápení patří průjem, zvracení, nebo naopak zácpa či nechutenství.

 

Nechutenství nastává, pokud pes nic nepozře 24 hodin a může mít fyzickou či psychickou příčinu. Nejvíce ohrožena jsou štěňata do šesti měsíců. Psychickou příčinou může být dočasně stres z neznámého prostředí, fyzickou nové krmivo či velký fyzický výkon. Důležité je psovi nepřilepšovat, aby nebyl „zmlsaný“. Když pes zvrací, nebo má průjem, je třeba nasadit dietu. Něco mu nesedlo, například nové krmivo, popřípadě nějaká složka v něm.

 

 

"V tomto případě pejskovi 24 hodin nepodávejte žádnou potravu. Poté mu dávejte převařené maso a převařenou vodu v malých, ale častých dávkách. Pokud se do 48 hodin vše nezlepší, je důležité zajít k veterináři. Jinak přibližně za 4 dny můžete psovi pomalu dávat krmivo, na které je zvyklý," říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

 

Je však důležité zjistit, zda u psa nejde například o alergii na lepek. Pro citlivější psy je proto vhodnější použít bezobilná krmiva. Jinak u nich může dojít k nadýmání, svědění kůže, nadměrné lízání srsti, zvracení či průjmu. Jedním z alergenů je i kuřecí maso a často je nutné ho nahradit jehněčím, kachním či krůtím.

 

 

Pro dobré zažívání psů se doporučuje používat holistické krmivo, které obsahuje bylinky, živočišné bílkoviny a vyvážené tuky a sacharidy.

 

"Trávicí trakt psů i koček je přizpůsoben příjmu vysoce energeticky koncentrované potravy. To znamená především bílkovinám a tukům, tedy masu, a sacharidům minimálně. Jednoduché cukry pak v přirozeném jídelníčku nejsou zastoupeny vůbec. Tyto potřeby respektuje holistické krmivo," dodává Martin Pučálka ze společnosti, která se zabývá výrobou krmiva.


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

amb TN.cz