Předvolební speciál

Filip chce změnit EU: Vraťme zpátky demokratické instituce

Téma:

Hostem předvolebního speciálu pořadu Napřímo k volbám do Evropského parlamentu byl předseda KSČM Vojtěch Filip. S moderátorem Jaroslavem Brousilem probíral postoje KSČM k domácím politickým otázkám, k případnému referendu o vystoupení z EU, k migraci i nadcházející volby do Evropského parlamentu, v nichž KSČM obhajuje tři mandáty.

Toho, že by Ústavní soud zrušil zdanění náhrad církvím, se Vojtěch Filip neobává. "Jsem přesvědčen, že Ústavní soud to posoudí podle českého právního řádu. Je to příjem, všichni uznávají, že to není restituce, ale náhrada, která slouží na vyrovnání rozjezdu církví, které byly vždycky placeny státem," tvrdí Filip. Zdanění podle něj dokonce bylo v původním návrhu zákona, později ale vypadlo.

 

Se jmenováním Marie Benešová ministryní spravedlností komunisté problém nemají. "Chápu, že někteří se jí bojí. Celému úseku justice rozumí a někteří mají strach, že tam přijde člověk, který ví, o co jde, a bude jim šlapat na paty," upozornil Filip.

 

Moderátor Jaroslav Brousil se ptal Vojtěcha Filipa na otázku případného referenda o vystoupení Česka z Evropské unie. Filip připomněl, že komunisté referendum dlouhodobě prosazují. "Je to nesplněný úkol Ústavy ČR. Nejde o samotné referendum, jde o obecný princip referenda," řekl šéf komunistů.

 

Chtěl by v referendu hlasovat o změnách zásadních dokumentů Evropské unie. "Vraťme se ke čtyřem prioritám Evropy, vraťme se k tomu, aby měla demokratické instituce," prohlásil Filip. "Nemůže tady být Komise, která je neodpovědná Evropskému parlamentu. Nemůže tu být parlament, který nemá zákonodárnou iniciativu, tu má jen Evropská komise nebo Evropská rada," kritizuje Filip fungování evropských institucí.

 

Posílit chtějí komunisté také roli národních parlamentů. "Teď nám mohou nařídit věci, které jsou v rozporu s našimi národními zájmy," tvrdí předseda KSČM.

 

Jedním z bodů v programu KSČM je zvýšení platů v Česku. KSČM proto chce po vládě plán zvyšování minimální mzdy. Druhým nástrojem, který stát v tržní ekonomice má, je podle Filipa měnová politika. Proto komunisté zásadně odmítají přijetí eura. "Zbavili bychom se jednoho nástroje, bylo by to pro nás nevýhodné, protože bychom zodpovídali za dluhy, které nadělal někdo jiný," myslí si šéf komunistů.

 

Podle Filipa je produktivita práce v českých firmách stejná nebo podobná jako v Německu, čeští pracovníci mají ale výrazně nižší platy. "To je nespravedlivé, nesprávné, proti tomu se musí začít bojovat," vyzývá Filip.

 

Hlasování o dvojí kvalitě potravin označil za prohru české politické reprezentace, ale také za prohru těch, kteří chtějí federalizovat Evropskou unii. "Velmi mě rozčílilo, jakým způsobem se zachovaly politické strany a politické frakce v Evropském parlamentu, které říkají, jak je důležitý národní zájem. A pak nás ti, kteří se tady chlubí, jak chrání národní zájmy, ať už je to Marine Le Pen, Salvini z Itálie a další, kteří tady jezdí po České republice a říkají, jak je potřebujeme podpořit, přitom hlasovali proti občanům České republiky!" tvrdí Filip.

 

Frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL), jíž je KSČM členem, je podle Filipa v této otázce velmi jednotná. Za strůjce boje proti roamingovým poplatkům označil zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa. "Začal ten boj atakem, interpelací na Evropskou komisi. Korporace, které ovládají mobilní trh, se velmi bránily," řekl Filip.

 

Migraci je podle Filipa potřeba řešit odstraněním příčin v zemích, odkud lidé odcházejí. "Aby existovaly normální životní podmínky, nadnárodní korporace nevysávaly ty státy Středního východu, byly ukončeny válečné konflikty," přeje si šéf komunistů.

 

"Ten rozvrat, který někdo naordinoval Evropě, aby ji oslabil, je v zájmu Spojených států amerických," tvrdí předseda KSČM. Na další migrační krizi stávající Evropská komise podle Filipa není připravená. Označil ji za nekompetentní a neschopnou.
Příliš optimisticky se nedívá ani na Manfreda Webera, který by v případě vítězství Evropské lidové strany zřejmě v čele komise vystřídal Jeana-Claudea Junckera.

 

 

Komunisté dlouhodobě usilují o vystoupení z NATO, to Filip označil za relikt studené války, a vyzval k vytvoření nové bezpečnostní struktury.

 

Proč by občané měli jít k volbám a proč volit zrovna KSČM? Podle Filipa účastí ve volbách zabrání tomu, aby za ně rozhodoval někdo jiný, navíc z Evropy přichází směrnice, které je podle KSČM potřeba ovlivňovat od jejich vzniku.

 

"KSČM nabízí, ač mladé, tak velmi zkušené lidi, kteří se budou rvát za zájmy občanů České republiky. Nejsou to žádní blázni, kteří by nebyli schopni vnímat potřeby občanů České republiky," tvrdí Vojtěch Filip.

Na celý pořad se podívejte ZDE:

 

vbo TN.cz