vesmírná stanice

Chytili jsme Draka, zní z ISS! Přistání lodi krok za krokem

Téma:

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zakotvil modul Dragon (Drak) společnosti SpaceX, který na oběžnou dráhu přivezl ohromné množství zásob a vědeckých experimentů. Dragon zachytila robotická paže a nyní se čeká na spojení s uzlem Harmony.

V pondělí večer našeho času odstartovala k vesmírné stanici loď společnosti SpaceX, která na ISS vozí zásoby a vědecké experimetny. Živou posádku vozí na vesmírnou stanici jiná vesmírná plavidla.

 

Po zdařilém startu a oddělení prvního stupně, který opět úspěšně přistál na pevnou zemi, čekal modul dlouhý stíhací závod, aby se ve středu dostal na dosah ISS.

 

Vesmírná loď Dragon od SpaceX se oddělila, je na správné orbitální dráze a míří na středeční setkání s ISS.

 

 

Před polednem se dostala vesmírná loď Dragon na dohled vesmírné stanice, kde musela loď svými motory srovnat směr a orientaci s ISS, než se začala blížit na dosah robotické ruky Canadarm2.

 

V tomhle pohledu můžete vidět nákladní loď Dragon spouštět své motory, aby se přeorientovala pro přistání u ISS.

 

Nákladní loď opustila svůj 30 metrů vzdálený brzdný bod a nyní se blíží k ISS, aby došlo ke spojení.

 

Ve 12:52 se modul přiblížil natolik, že ho mohli astronauti Paolo Nespoli (ESA) a Jack Fisher (NASA) za pomoci robotické ruky zachytit. Obě vesmírná plavidla se spojila, když prolétala nad Tichým oceánem severně od Nového Zélandu.

 

Chytili jsme Draka! Astro2Fish (Fisher) a Astro_Paolo (Nespoli) použili Canadarm2 k zachycení Dragona v 6:52 ET.

 

Následně si převzalo řízení robotické ruky pozemní středisko, které Dragon navede přímo k vesmírné stanici, kde se připojí k modulu Harmony. Spojení bude NASA přenášet živě ve 14:30.

 

 

 

To ale neznamená, že by se posádka ISS dostala k zásobám okamžitě, nejdříve proběhne kontrola spojení. Do lodi se tak dostanou až další den, kde na ně za odměnu čeká zmrzlina.
 

klma TN.cz