Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

chraňte si zdraví

Jak se chránit před smogem? Na roušky zapomeňte, mohou škodit

Co nedělat při smogu
Zdroj: Profimedia, thinkstockphotos.com
Co před smogem ochrání a co může uškodit?

Smog zasáhl koncem minulého týdne většinu krajů v republice. A podle meteorologů ho kolem sebe budeme mít minimálně do konce ledna. Jak vlastně smog působí na naše tělo a dá se proti němu bránit?

Na ochranu před smogem byste podle odborníků měli myslet ještě dlouho předtím, než se vůbec objeví. "Je dobré myslet na své zdraví a posílit obranyschopnost vlastního organismu - racionální výživou s dostatečným přívodem vitamínů C, E, A, dostatkem spánku, minimem stresů, vhodnou kompenzací psychické a fyzické zátěže, vyloučením kouření, alkoholu a jiných drog, otužováním, nebo třeba také očkováním proti chřipce," radí na svých stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ).

 

Pokud už smogová situace nastane, je důležité minimalizovat svým chováním množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. "Dejte přednost veřejné nebo pěší dopravě před autem. Zvažte, jestli nepřetápíte obytné místnosti. Nikdy (nejen v době smogu) nespalujte v kamnech nebo kotlích odpady, zvláště plasty, gumy, umělé tkaniny, lakované dřevo nebo mazací oleje," upozorňuje SZÚ.

 

Kdo je nejvíc ohrožen

Pro citlivé osoby může mít delší trvání smogu nepříznivé vlivy na zdraví. Ohroženou skupinou jsou děti (včetně kojenců a vyvíjejících se plodů), těhotné ženy, starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí (astma, choroby plic apod.) a oběhové soustavy. Na pozoru by se měli mít také jinak oslabení lidé - kombinace stresu, kouření, nevhodná výživa, lidé v rekonvalescenci a s oslabenou imunitou.


 

Jak se při smogu chovat

Pokud jste zjistili, že patříte do citlivé skupiny obyvatel, zkraťte dobu pobytu venku. Zvažte také, ve kterou denní dobu půjdete ven - smogová situace bývá nejhorší v ranních hodinách a večer po západu slunce (6 - 10 hodin, 16 - 20 hodin). Jestli si tedy můžete vybrat, vyrazte na procházku v brzkých odpolední hodinách.

 

Pod širým nebem nesportujte ani nedělejte těžší fyzickou práci. "V takových případech člověk dýchá se zvýšenou intenzitou a tím vdechne větší množství znečištěného vzduchu," upozorňuje SZÚ.

 

Větrejte! Zůstat doma zavřený bez čerstvého vzduchu je totiž snad ještě horší, než vyrazit ven. "Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, 3-4 minuty, a intenzivní," radí odborníci ze SZÚ. Odložte práce, které zhoršují ovzduší v bytě a zvyšují potřebu větrání jako je kouření, různé práce s použitím barev, laků, lepidel, přípravků s organickými rozpouštědly, apod.

 

 

"Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," radí hygienici z Moravskoslezského kraje.

 

Rouška nepomáhá, vyzkoušejte inhalátor

Mnoho lidí si myslí, že je před špatný vzduchem ochrání rouška. Jenže to je omyl. Rouška může ochránit lidi před bakteriemi a hodí se tak jako prevence před nákazou od jiných lidí. Proti smogu ale nepomáhá, ba co víc, může dokonce škodit. Rouška při dýchání rychle vlhne vydechovaným vzduchem a mohou se tak na ní snadno zachytávat škodliviny, které se nám potom dostanou do těla.

 

Ani hygienikové roušky nedoporučují, při jejich používání totiž člověk rychleji dýchá a dochází ke zvýšení fyzické námahy. Vhodnější než roušky jsou respirátory, které dokážou zachytit přes 90 % prachových částic. Jsou ale dražší a obtížněji se přes ně dýchá. Kvalitnější respirátory chrání také proti plynným škodlivinám.

 

 

Pokud nechcete po ulici chodit s maskou přes obličej, můžete se důsledků škodlivého smogu zbavit i doma. Pomůže vám k tomu inhalace, pomocí které odplavíte nečistoty z dýchacích cest.

 

Ani při smogu byste neměli přestat větrat. S čerstvým vzduchem se vám ale do bytu chtě nechtě dostanou i škodliviny. Těch se můžete zbavit pomocí čističky vzduchu.

 

Co dělat, pokud se mi udělá špatně

V případě, že se u vás objeví obtíže nebo zhoršení vašeho chronického onemocnění, vezměte si včas léky, které vám předepsal lékař. Nepodceňujte ani první příznaky akutního onemocnění dýchacích cest a zajděte si k doktorovi.

 

 

Proč je v těchto dnech smogu tolik

Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění ovzduší je doprava a průmysl, ale počasí mu v mnohých případech také nahrává – omezuje proudění větru a tím i výměnu vzduchu v oblastech zdroje znečištění. Koncentrace škodlivin tak pochopitelně roste.

 

"Letos je smogová situace způsobena dlouhou přetrvávající inverzí – nesněží, nefouká a sněhová pokrývka ochlazuje vzduch u země – který jak je studený, tak je těžký a zůstává při zemi a v něm se hromadí škodliviny," vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom TN.cz