vyzrajte na ni

Jak se zbavit únavy za volantem? Těmto třem mýtům určitě nevěřte

Unavený řidič
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Mnoho Čechů se na letní dovolenou vydává autem. Jenže když máte v kuse řídit několik hodin, není to legrace. Jak to udělat, abyste za volantem neusnuli? Odborníci z Ústředního automotoklubu varují před třemi technikami, která naprosto nezabírají.

Mýtus číslo 1: Kdo pije kávu nebo energetické nápoje, za volantem neusne

Omyl. Kofein může zvýšit pozornost řidiče jen v krátkodobém horizontu. A je v zásadě jedno, zda hovoříme o pití kávy, energetických nápojů, černého čaje nebo jedení čokolády.

 

Princip je stejný - asi 30 minut po užití těchto a jiných podpůrných prostředků se „zapíná“ akční doba a „vypíná“ se po dvou až třech hodinách. Velmi unavený řidič může upadnout do mikrospánku i s dávkou kofeinu v krvi.

 

Mýtus číslo 2: Pokud máte dostatek zážitků z jízdy, můžete kompenzovat únavu

Stejně jako intoxikovaný, tedy unuděný, si i unavený motorista ve vysokém vypětí daném ostrými vjemy z rychlé nebo náročné jízdy neuvědomuje, že v určitý okamžik zjevně přeceňuje své schopnosti.

 

Dokonce i ten, kdo má hodně zkušeností, pak může ohrozit sebe i ostatní účastníky silničního provozu. A nezachrání ho to, že místo nudné dálnice zvolil třeba původní klikatou cestu třeba Slovinskem a Chorvatskem k Jadranu.


 

Mýtus číslo 3: Pokud jsem unavený, pomůže otevření okna nebo puštění hudby nahlas

Jistě, oba kroky mohou řidiči pomoci na krátkou dobu. Jejich účinek však brzy skončí. Navíc těmito kroky se řidič snaží sám sebe obelhat, že není tak unavený, jak ve skutečnosti je.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz