Nastartujme Česko

Jak si navzájem pomoci? Pojďte dostat Česko do starých kolejí!

Česko se stále vypořádává s následky koronavirové krize a nějaký čas to ještě určitě potrvá. V tuto dobu je o to více potřebné si navzájem pomáhat. Iniciativy Oživíme Česko a Firmy sobě se právě o to snaží. Jak fungují a čím se snaží naši ekonomiku našlápnout?

Opatření kvůli pandemii zasáhla každého z nás. Je proto na čase Česko znovu trochu rozproudit. Přesně za tímto účelem vznikla iniciativa Oživíme Česko, která se snaží podpořit české firmy, výrobky, služby, řemeslníky, kulturu, sport a zkrátka všechny poctivé lidi, kteří zemi svými znalostmi, výkonem a šikovností obohacují.


K těmto účelům vznikla webová stránka Oživíme Česko, na které se mohou živnostníci a podnikatelé spojit a informovat o svých výrobcích a službách. Zároveň slouží jako informace pro širokou veřejnost. "Jak mohou oni sami podpořit české podnikatele a tím si vzájemně naprosto jednoduše pomoci a uchovat peníze české ekonomiky tady u nás," doplnila zakladatelka iniciativy Halina Trsková.

 


Iniciativa má obrovský ohlas. "Už k dnešnímu dni tam máme přes 400 aktivních podnikatelů a živnostníků. Jsme za to velmi rádi, běží to velice dobře a přidávají se další a další," sdělila Trsková. Nejde ale jenom o podnikatele, zapojit se může kdokoliv jako třeba vysoké školy, galerie, muzea nebo sportovní kluby. Ty už ostatně na webu také najdete.


V současné době se připravuje další fáze spolupráce, která usnadní cestu především veřejnosti. "Aby mohl každý jednotlivec pomoci, aby věděl jakým způsobem, jak si může koupit výrobek, jak ho pozná," vysvětlila Trsková. Zároveň se bude moci na stránkách také soutěžit, aby to bylo zase o trochu zábavnější. Máte se na co těšit!


Partnerská iniciativa Firmy sobě sdružuje malé a střední firmy, které byly zasaženy nebo následně budou zasaženy krizí. Stát totiž pomáhá hlavně velkým firmám, i když momentálně o přežití bojuje hlavně většina menších firem, drobných podnikatelů a živnostníků.

 


"My děláme dvě věci. Jednak získáváme od firem informace, jakým způsobem nejlépe pomoci, pak vyjednáváme a bavíme se s vládou a příslušnými ministerstvy na tom, jak nejlépe strukturovat tu krátkodobou pomoc. V té druhé fázi dáváme dohromady firmy, které si můžou navzájem pomáhat a vytváříme komunitu, ve které se můžou inspirovat, dávat si navzájem rady nebo si přímo pomoci," vysvětlil iniciátor výzvy Martin Pejša.


Je jedno, jak je firma zaměřená. "I díky tomu získáváme ty informace, kde nejlépe a jak pomoci nebo strukturovat tu jednoduchou krátkodobou pomoc napříč a mezi firmami vytvářet komunitu," popsal Pejša. Inspirace a pomoc jde napříč všemi odvětvími. "Máme tam firmy, které se v krizi dokázaly rychle otočit. Například cestovní kancelář, která byla orientovaná na Itálii a Chorvatsko a dneska nestíhá obsluhovat zákazníky pro český trh," dodal Pejša.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
sik TN.cz