Statistická ročenka

Jsou Češi pracovití? Makáme více než Slováci? SROVNÁNÍ EVROPY

Skladník
Zdroj: Profimedia
Téma:

Máme se líp nebo hůř než zbytek Evropy? Tahle otázka nedá řadě lidí spát a je také oblíbeným tématem politiků napříč politickým spektrem. Ale jaká je realita? Podle čerstvé statistické ročenky zdaleka ne tak zlá, jak by se mohlo zdát z některých rozšířených pověr či "zaručených" zpráv, které se šíří po internetu.

Třeba to, že je v Česku už dlouho extrémně nízká nezaměstnanost, slyšel v posledních měsících asi každý. A potěšující je i to, že pořekadlo o zlatých českých ručičkách není vycucané z prstu, ani ho neodvál čas.

 

Srovnání reálné produktivity práce na jednoho zaměstnaného totiž jasně ukazuje, že Češi toho v zaměstnání stihnou víc než třeba Belgičané, Němci nebo Francouzi. O Italech nebo Řecích ani nemluvě.

 

Srovnání "indexu pracovitosti"

 

Reálná produktivita práce - srovnání v rámci Evropy [xlsx]

 

Je ovšem zajímavé, že když se podíváme na srovnání se zbytkem bývalého východního bloku, už to taková sláva není. Průměrný index "pracovitosti" je v celé EU za rok 2017 105,7. V Česku je to 109,8.

 

 

Z exkomunistických zemí "nakládáme" jen Maďarům (index 102,7). Lepší než my jsou Bulhaři (118,8), Poláci (118), Rumuni (136) i Slováci (110,6).

 

Někteří politici také rádi straší voliče, že pokud je nezvolí, hrozí jim pád do chudoby. Realita je přitom přesně opačná. Podle statistiky jsme na tom z celé EU úplně nejlíp a jsme jediná země, kde po započtení sociálních dávek je chudobou ohroženo méně než deset procent lidí!

 

Srovnání ohrožení chudobou:

 

Ohrožení chudobou po započtení sociálních dávek - srovnání v rámci Evropy [xlsx]

 

Pro srovnání - průměr zemí osmadvacítky byl v roce 2016 17,3 procenta. Třeba v Chorvatsku hrozí chudoba skoro pětině obyvatel, v Rumunsku dokonce každému čtvrtému člověku.

 

Velké statistické srovnání také jasně ukazuje, že se v posledních letech v průměru dožíváme stále vyššího věku. I když za průměrem EU zatím stále pokulháváme. Podle dat z roku 2016 je průměr Unie 78,2 roku u mužů a 83,6 roku u žen.

 

 

Čísla za Česko jsou bohužel nižší - u mužů je to 76,1 roku a u žen o přesně šest let víc. A i když na západní Evropu stále nemáme, z bývalého východního bloku jsme na tom nejlíp u obou pohlaví.

 

Dožití - muži

 

Naděje dožití muži - srovnání v rámci Evropy [xlsx]

 

Třeba průměrný Bulhar umírá krátce po 71. narozeninách, Rumun pro změnu krátce před těmi dvaasedmdesátými.

 

Dožití - ženy

 

Naděje dožití ženy - srovnání v rámci Evropy [xlsx]

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz