VAŠE TÉMA

Dietolog: Jíst pětkrát denně není důležité! Uzeniny klidně můžete

Téma:

Dnešním hostem pořadu Vaše téma na TN.cz byl Petr Fořt, který je jedním z nejzkušenějších a nejuznávanějších dietologů v ČR. Hosta dnes vyzpovídala moderátorka Marcela Škábová, kterou odpovědi odborníka několikrát pořádně zaskočily. Jaké jsou nejčastější mýty o zdravém stravování?

Sestavit zdraví prospěšný a vyvážený jídelníček je pro mnoho lidí pořádným oříškem. Rady odborníků na to, co je a není zdravé, se totiž často rozcházejí. Moderátorka Marcela Škábová proto vyrazila za předním dietologem Petrem Fořtem, aby zjistila pravdu. A nestačila se divit, mýtů o (ne)zdravém stravování je totiž opravdu mnoho.

 

Jedním z nich je i názor, že pokud chceme být zdraví, musíme jíst alespoň pětkrát denně. To podle Fořta totiž vůbec není pravda. Je třeba dbát hlavně na správnou skladbu jídla - hlavně u dětí. Ke všem případům však musíme přistupovat individuálně!

 

"Asi 80 procent dětí nesnídá," přiznává dietolog. Pokud ale vaše ratolest nemá hned po ránu hlad, není třeba zoufat. Vše může napravit větší svačina a odpovídající nápoj. A jak by taková přesnídávka měla vypadat?

 

 

Jídlo pro děti

 

"Závisí na tom, jestli dítě snídá [...], a pak co má dítě k obědu" upozornil Fořt v pořadu Vaše téma. "Když nesnídá, přesnídávka musí být větší," dodává odborník. A stejné je to i v případě, že má dítě k obědu něco, čeho se rozhodně nenají - třeba proto, že dané jídlo nemá rádo.

 

Co se pečiva týče, nemělo by ho dítě na svačinu dostávat častěji než dvakrát týdně. Ideální je kváskový chléb, který se prodává v pekárnách. Výbornou záležitostí jsou i ovocné saláty, doplněné třeba o ořechy nebo jogurt. Ideální sendvič pak může být třeba bezlepkový chléb s kvalitním máslem a kvalitní krůtí šunkou.

 

 

K uzeninám ale přistupujte vždy obezřetně - obsahují totiž hodně soli. Přidat proto můžete zeleninový salát (okurka, rajče, list. salát, zálivka bez majonézy). Platí přitom zlaté pravidlo, že "nic není nezdravé v malém množství", říká Fořt.

 

K pití je vhodná filtrovaná voda nebo domácí limonáda oslazená jen symbolicky. Vždy myslete hlavně na to, že děti mají jiný způsob trávení než dospělí!

 

 

Diety a hubnutí

 

Problémy se střevní mikroflorou si mohou přivodit i samotní rodiče, zejména v případě, že ignorují evoluční předpoklady. Pokud je člověk zvyklý jíst hodně masa, rozhodně není dobré přejít ze dne na den jen na zeleninu. A diety?

 

"Problém hubnutí by neměl vůbec nastat," říká Fořt. Je důležité naučit se správně jíst, pečlivě filtrovat články na internetu a řídit se vlastním rozumem. "Nenechte se zblbnout reklamou na zdravé potraviny," radí dietolog. A pozor! Obezitu si můžete přivodit i tím, že jíte pětkrát denně. Nikdy proto nejezte hodně, když nemáte hlad.

 

Rady odborníka: Co je (ne)zdravé?

- cereálie - často mají hodně cukru, energeticky jsou o ničem

- med - pokud je zkažený, hrozí i otrava. Často je také pančovaný. Černý čaj s medem a citronem je ale skvělou volbou

- sýr - obsahuje hodně soli, nejíst ho ve velkém množství!

- banány - bio banány jsou dobrou volbou, ke snídani můžete opéct na másle

- káva - zdravá součást výživy! Chrání játra a tlak po ní nestoupá tolik, jak se tvrdí

- voda - z kohoutku je sice levná, ale obsahuje chlor! Vždy proto filtrovat

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

RADIKÁLNÍ KROK: Nejtlustší chlapec na světě konečně hubne! Místo chůze se byl nucen plazit jako batole

Co vyřadit z jídelníčku, aby šla kila konečně dolů? Tahle dívka přišla na opravdový zázrak!

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

lud TN.cz