Doporučení who

Jak správně kojit v době covidové? Tohle radí odborníci! VIDEO

Petr Zelený
Petr Zelený
24.11. 2020 6:00
Téma:

Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozornil před několika dny na svých stránkách na krátké video dětského fondu UNICEF a doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ke kojení v době pandemie. Co experti maminkám radí?

"Krátké video kreslenou formou přibližuje základní doporučení týkající se kojení v době pandemie. Vychází z pokynů WHO a odpovědí na nejdůležitější otázky týkající se vztahu kojení a covid-19," píše na webu SZÚ.

 

A odpověď na tu nejzákladnější otázku je i navzdory celosvětové nákaze podle WHO jednoznačná - ženy mají své ratolesti kojit i během pandemie. "Nesmírný přínos kojení považuje WHO za významnější než možná rizika," uklidňuje rodičky Státní zdravotní ústav.

 

Přesto má krmení drobotiny v této době svá specifika - matky si mají před kojením důkladně umýt ruce mýdlem nebo dezinfekcí, nosit pokud možno roušky. A pokud kašlou či kýchají, mají si dát před pusu místo ruky kapesník a toho se následně obratem zbavit.

 

 

Důležitá je také dezinfekce povrchů a věcí, kterých se kojící matky i děti dotýkají - například hraček nebo odsávačky mléka, pokud ji dotyčná žena používá.

 

WHO kojení podporuje i z toho důvodu, že se nepodařilo prokázat, že by se aktivní virus (schopný nakazit) přenášel právě mateřským mlékem. Nejčastější otázky a odpovědi ke kojení a covidu-19 jsou k nahlédnutí na stránkách Světové zdravotnické organizace ZDE (v angličtině).

TN.cz