NAPŘÍMO

Lipavský ke Smartwings: Stát nemá pomáhat firmě, ale celému odvětví

Bára Divišová
Bára Divišová
17.6. 2020 12:33
Téma:

Ministryně financí pokračuje ve vyjednávání podpory pro deficit státního rozpočtu ve výši půl bilionu na letošní rok. Chybějící hlasy by ministryně mohla najít u Pirátů. O pozadí vyjednávání a také například o plánované pomoci letecké společnosti Smartwings ve středu s moderátorkou Bárou Divišovou v pořadu Napřímo diskutoval pirátský poslanec Jan Lipavský.

Hlasování o státním rozpočtu se muselo odsunout o týden. Ministryně financí hledá hlasy u lidovců a také Pirátů. V pořadu Napřímo se Bára Divišová ptala na komunistické návrhy pirátského poslance Jana Lipavského.

 

"V komunistické straně probíhá předvolební vnitrostranické klání. Vojtěch Filip si nadiktoval několik požadavků, které jsou pro nás nepřijatelné. Jedním jsou téměř likvidační výdaje na obranu. Hlavně nám vadí kompenzační příspěvek pro obce, podle jejich návrhu by se to týkalo jen obcí do 3000 obyvatel, kde mají nějaké zastupitele," přiblížil Lipavský.

 

 

 

Je ohrožena vládní podpora od komunistů, myslí si Lipavský. "Odmítají podpořit změnu rozpočtu. Schodek rozpočtu nebude tvořen novými výdaji, ale především výpadky z rozpočtu. Dnes naplánované věci by se musely drasticky seškrtat, nebo si na ně bude muset stát půjčit, proto ministryně Schillerová přichází s opravdu vysokým schodkem," řekl Lipavský.

 

Lipavský také vyloučil možnost, že by vládu podpořili Piráti místo KSČM kvůli dohadům o schodku rozpočtu.

 

Piráti se chtějí zúčastnit čtvrtečního jednání podvýboru pro letectví, kde bude tématem situace kolem Smartwings. "Půjdu si vyslechnout informace od vlády a společnosti Smartwings. Vláda nám poprvé představí informace k procesu," přiblížil Lipavský.

 

 

Piráti pomoc Smartwings nepodporují. "Pomoc dostávají především největší letecké společnosti, které jde označit za strategické. Smartwings není strategická společnost, Česko na ní není existenciálně závislé. Strategické jsou například vodovody nebo elektrická infrastruktura. Smartwings většinu letů směřují do dovolenkových destinací. To je záslužné, ale ne strategické z hlediska České republiky," vyložil Lipavský.

 

"Stát by neměl přemýšlet o tom, jak pomůže jedné konkrétní firmě, ať přemýšlí o tom, jak pomoci celému leteckému odvětví. Pokud uvidíme, že se do některých klíčových destinací málo létá, že společnosti nechtějí posílat letadla, je možné vypsat nějaký veřejný závazek, například s nějakou dotací," navrhl Lipavský.

 

Řeč padla i na koronavirus mezi zastupiteli na pražském magistrátu. "Přistupuje se k tomu seriózně. Probíhá šetření, budou se dělat testy," řekl Lipavský.
 

Zde se podívejte na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz