epidemie koronaviru

Od března bude nová prioritní skupina, vakcínu dostanou další senioři

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 9:05
26.2. 2021 5:50
Téma:

Od března nastanou v Česku změny v očkování. Hlavní z nich je, že se vakcíny budou podávat nové prioritní skupině obyvatel, kterou jsou senioři starší 70 let. Dále se začnou očkovat učitelé. Novinkou je i to, že vakcíny budou podávat někteří praktičtí lékaři.

V České republice je aktuálně podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) naočkováno zhuba 6,5 procenta populace. "Obecně se dá říct, že je proočkováno 85 % dávek všech vakcín," uvedl Blatný na páteční tiskové konferenci.

 

"Co se týká změn od 1. března, nově je prioritní skupina nad 70 let, je to zhruba milion lidí. Začne se očkování zaměstnanců ve školství a to přesto, že se školy neotevřou, protože je potřeba na tři týdny udělat zásadní změnu přístupu k epidemii. Začne také očkování praktickými lékaři," oznámil ministr zdravotnictví.

 

 

K očkování nové prioritní skupiny dodal, že "čas registrace nerozhoduje a nerozhoduje ani zdravotní stav, protože v této skupině má většina občanů některá onemocnění, která vedou k tomu, že jsou více ohroženi. Senioři se nemusí bát, že registraci nestihnou, nemusí se přihlásit během prvních minut a zdravotní stav nebudou muset složitě vyplňovat."

 

Ne všichni praktičtí lékaři začnou očkovat. Týká se to pouze těch, kteří se přihlásili. "Podle informací Sdružení praktických lékařů ze zhruba pěti tisíc lékařů vyjádřilo zájem dlouhodobě a pravidelně očkovat přibližně 3,5 tisíce z nich. Je stanovena přesná síť ve spolupráci s krajskými koordinátory, kteří společně budou řídit očkování v jednotlivých krajích," vysvětluje Blatný.

 

Sdružení praktických lékařů upřesňuje, že očkovat bude více než čtyři tisíce lékařů.

 

 

"Praktický lékař také může podle svého rozhodnutí naočkovat pacienta, který je sice mladší, ale je závažně nemocný, má třeba chronickou chorobu. Pokud ho praktický lékař shledá rizikovým, může ho do systému zaregistrovat a naočkovat ho," řekl Blatný.

 

Jestli nedojde k něčemu neočekávanému, platí, že 60 až 70 % dospělé populace by mělo být proočkováno do konce léta.

TN.cz