Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Jak uděláte ze staré omítky novou? Značka levně!

Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
Téma:

Opravit starou omítku nebo z ní udělat novou zvládnete i sami. A nevyjde vás to ani draho. Jak na to?

Než se pustíte do úplné likvidace stávající omítky, ověřte si, že nemá žádnou historickou cenu. Pokud ne, pak se pusťte klidně do práce. V prvním kroku zjistěte, jak moc je omítka poškozena – to zjistíte poklepem zednickým kladívkem. Na první pohled krásná malba může mást a maskovat rozpadající se stěny.

Omítka se rozpadá, co teď?

Jestliže je povrch plochy zpuchřelý a při poklepu odpadává, rovnou celou omítku oklepejte až na cihlu. Následně celou zeď znovu omítněte. Pokud ale zjistíte, že máte dostatečně pevný podklad ze staré omítky, bude ji stačit jen opravit.

Jak omítku přeštukovat?

Zeď si namočte štětkou a špachtlí oškrábejte, co půjde. Zbytek nechtěného materiálu napenetrujte akrylátovou penetrací. Po zaschnutí penetrace začněte štukovat. Výběr štuku nechte na odborníkovi v obchodě, volit můžete například štuk klasický, hladký, sádrový nebo zrnitý. Penetraci i štuk pořiďte od stejného výrobce a držte se postupu na obalu výrobku.

Na opravu omítky použijte omítkový nebo sádrový tmel. Omítkový má tu výhodu, že je ihned k použití. Nanášíte ho do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel musíte rozmíchat s vodou, ale můžete ho nanášet do vrstvy až 5 cm. Tmel aplikujte kovovou špachtlí nebo nerezovým hladítkem.

Než začnete, zbavte zeď odpadávajících částí, prachu i mastnoty. Případné nerovnosti srovnejte stěrkou. Jakmile tmel zaschne, stačí stěnu přebrousit a přemalovat.

Jak zjistíme, kolik nové omítky potřebujeme?

Tip od Raiffeisen stavební spořitelny: Zkuste jednoduchý výpočet. Z místnosti o rozměrech 3 krát 3 metry a vysoké rovněž 3 metry, která byla omítnuta vrstvou 3 centimetrů, odvezeme 1,35 kubíku (m3) staré omítky. A místo původní hmoty musíme nanést omítku novou.

Nová omítka může být maličkost, ale pokud ji předěláváte v rozsáhlejších objektech, kde navíc přemýšlíte nad novými tapetami, světly či následně i podlahou, pouštíte se již do malé rekonstrukce. Tu vám pomůže zafinancovat například REKOpůjčka od Raiffeisen stavební spořitelny. 

Související témata:
Komerční článek