Sáňkující pes

Rozárka je nejslavnější sáňkařka v Česku! Psí slečna sníh miluje

Petra Staňová
Petra Staňová
1.1. 2021 5:45
Téma:

Vůbec první video Rozárky sdílelo na sociálních sítích téměř sto tisíc lidí. Fenka zlatého retrívra na něm střemhlav sjíždí sjezdovku ve Špindlerově mlýně. Ale není to jen ojedinělá záležitost. Rozárka brázdí české svahy už od roku 2015.

Rozárka zahájila svoji sáňkařskou kariéru před pěti lety. Od té doby zimním radovánkám natolik propadla, že si sjede svah minimálně jednou denně. Talent u ní objevili Erlebachovi úplně náhodně. 

 

"Když jí byl rok a půl, tak se najednou rozběhla po sjezdovce a začala se klouzat. Prostě si nastaví hlavu a cíleně si jde zajezdit. Ale má k tomu předpoklady, protože je to sněžnej pes. Narodila se koncem listopadu a od malička miluje sníh. V létě je líná, ale jakmile napadne sníh, tak ožije," popisuje majitelka.

 

 

 

Její nejoblíbenější sjezdovkou je Medvědín v Horních Mísečkách, kde už jako štěně jezdila s paničkou na sáňkách v ruksaku. Celkem vybíravá je ale i na počasí a sněhové podmínky.

 

"Děláme si srandu, že je autista, protože tady má jednu oblíbenou sjezdovku. A když jdeme kolem, tak si vždycky štěkne. A taky jsme vypozorovali, že má nejraději mokrý a ne moc přemrzlý sníh," dodává majitelka. 

 

Zlatí retrívři a labradoři mají obecně sklon k válení se po zádech. Jenže tam, kde se objeví Rozárka, je vždycky legrace. V její společnosti se dobře baví děti i dospěláci. K podobným kouskům už navíc inspirovala i sousedovic štěně.

 

"Ségra Rozárky moc akční není, ale její neteř Hope to po ní už začala opakovat. Holky se spolu furt vidí na procházkách a všimly jsme si, že začala zlehka jezdit taky," přidává postřeh paní Erlebachová.

 

 

Šestiletá Rozárka ale není jen sezónní pes. V létě a na podzim ráda sviští z kopce po listí nebo po jehličí. Jakou rychlostí se řítí dolů zatím majitelka neměřila, ale plánuje to vyzkoušet. A jednou jí možná postaví i překážkovou dráhu, aby si zkusila slalom. 

 

Prozatím svému čtyřnohému mazlíčkovi založila vlastní profil na Facebooku. Senzaci vyvolalo hned první zveřejněné video, které během měsíce získalo 25 tisíc reakcí, 31 tisíc komentářů a 95 tisíc sdílení. Pracovní nabídku ale Rozárka díky svým dovednostem ještě nedostala. 

Související témata:
TN.cz