jak předejít neštěstí

Jak zabezpečit dům než odjedete na dovolenou? Rady a tipy

Zabezepčení domu před odjezdem na dovolenou
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Letní prázdniny začaly a většina rodin se chystá na dovolenou. Zabezpečení domu před odjezdem by se nemělo brát na lehkou váhu, jen v loňském roce vyjížděli hasiči ke 120 požárům. TN.cz přináší rady, které hasiči doporučují.

Před odjezdem na dovolenou by lidé neměli zapomínat na základní pravidla požární bezpečnosti, aby nedošlo k újmám na zdraví nebo škodám na majetku. Proto hasiči přináší několik rad pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené.

 

Před tím, než lidé opustí na delší dobu svůj byt, je důležité zkontrolovat, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče. Jestli nezůstal zapnutý například sporák nebo žehlička.

 

Pokud je možné vyprázdnit ledničku i mrazák, od kterých riziko požárů také hrozí, je nejlepší následné centrální vypnutí elektrického proudu. Doporučuje se také odpojit televizi od antény.

 

 

Dalším krokem k předejití neštěstí je zavření všech oken, i pokud jde o byty ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům v nižších patrech. Prudký poryv větru zase může způsobit rozbití skla v okně a padající střepy mohou následně zranit někoho před domem.

 

Ohrožovat okolí by mohly také volně ležící předměty na zahradě, jako například truhlíky, zahradní nábytek nebo kusy plechu. Při silném větru mohou odletět, proto je vhodné je připevnit.

 

 

Pro případ, že by došlo k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je podle hasičů lepší se domluvit s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se sice do bytu dostanou, následná oprava dveří ale nebude zadarmo. Minimálně se doporučuje uzavřít vodu k rezervoáru toalety, protože hadička snadno praskne.

 

"Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření a zakládání ohňů v přírodě," sdělila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková s tím, že v domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích.

 

 

Nebezpečná je také hra dětí se zápalkami, která je zejména o prázdninách častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských budov a domů. "Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby jejich děti svým jednáním nezpůsobily požár," dodala Horáková.

 

Celkově došlo o loňských prázdninách ke 120 požárům, z toho lidskou nedbalostí nebo úmyslně jich bylo způsobeno 26.

Související témata:
sik TN.cz