Podivná smrt

Jak zemřel v roce 1948 Jan Masaryk? Případ se znovu otevírá!

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 30. 10. 2019

Československý ministr zahraničí Jan Masaryk zemřel za podivnýh okolností v březnu 1948. Nyní se kauza znovu otevírá. Minulý týden o tom rozhodl státní zástupce.

O otevření více než 70 let starého případu informoval deník Právo, podle kterého žalobce Michal Muravský kauzu znovu otevřel minulý týden.

 

A důvod? Nedávno objevený zvukový záznam, na němž mluví policista, který byl u Masarykova těla mezi prvními. Případ tak dostal na stůl  Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) spadající pod policii.

 

"Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,“ sdělil v úterý Právu Muravský.

 

Podle deníku se žalobce rozhodl letitou kauzu znovu otevřít právě kvůli nové nahrávce, na níž mluví policista Vilibald Hoffman. Ten byl u Masarykova těla na nádvoří Černínského paláce mezi prvními.

A na audiozáznamu z roku 1968 Hoffman tvrdí, že s tělem ministra zahraničí se po smrti manipulovalo a když bylo potřeba ostatky vyfotit, byla mrtvola naaranžována jinak, než jak původně ležela.

 

Na unikátní výpověď již zesnulého policisty upozornil nedávno Český rozhlas. Smrt Jana Masaryka, syna prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, dodnes halí nejasnosti. Zemřel v noci z 9. na 10. března 1948, krátce po komunistickém převratu. Zemřel po pádu z okna svého bytu na ministerstvu zahraničí.

TN.cz