ŽEBŘÍČEK JMEN

Toto budou nejoblíbenější evropská jména v roce 2021. PŘEHLED

Zajímavá jména
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
7.1. 2021 15:06
Téma:

Britský výzkum odhalil, jaká budou nejpopulárnější evropská jména v tomto roce. Žebříčku vloni vévodili Maria a José a stejně tak tomu bude i letos.

U dívek je nejpopulárnějším evropským jménem na světě Maria. Toto tradiční jméno, které se nejčastěji vyskytuje ve španělsky a portugalsky mluvících zemích, nyní nosí více než 61 milionů dívek po celém světě. Ana je na druhém místě v seznamu a Rosa má bronzovou medaili, píše deník Mirror.


Pokud jde o chlapce, nejpopulárnějším evropským jménem na celém světě je José. Téměř 30 milionů rodičů ho vybralo pro svého hocha. Nejrozšířenější je toto jméno v Brazílii. Druhý na seznamu je John, typicky anglické jméno. Za ním následuje Juan. John, Jean a Juan jsou variantami českého jména Jan.

 


České varianty nejoblíbenějších evropských jmen jsou Marie a Josef. Největší rozmach těchto jmen přišel s obdobím baroka a od té doby patří tato jména k těm nejužívanějším. V Česku jsou mezi chlapeckými jmény dlouhodobě nejpopulárnější Jan, Jakub či Tomáš. Mezi rodiči dívek naopak vítězí Eliška, Anna a Adéla.

 


V roce 2021 se očekává baby boom, a tak se studie zaměřila na téměř 5 tisíc rodičů a budoucích rodičů, aby zjistila, jaké jsou jejich preference týkající se dětských jmen. Bylo také zjištěno, že 71 % budoucích rodičů plánuje svoje dítě pojmenovat tradičním jménem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz