houby a jeřabiny

JAKÁ BUDE ZIMA? Příroda už teď napovídá, jestli se dočkáme sněhu

Oteplení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Loni byla zima neobyčejně mírná. Jak to bude letos? Podle chování přírody a osvědčených pranostik se zdá, že nás letos čeká spousta sněhu.

Podle pranostik našich předků se letos v zimě můžeme těšit na hromady sněhu. Alespoň to tak vypadá podle srpnového počasí a obrovské úrody hub, které letos Češi nanosili z lesa. Houbaři v srpnu zažívali úplné žně. A pranostiky praví: "Moc hub srpnových, moc vánic sněhových, nebo naopak "Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu."
 

Koncem srpna také celou republiku trápily četné bouřky, přičemž se říká: "Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima". Že by mělo hodně sněžit naznačuje i velké množství jeřabin.
 

"K pranostikám jen dodávám, že jejich pravděpodobnost je přesně 50% a musíme je brát s nadhledem. Zatím to ale podle nich opravdu vypadá, že nás čeká na sníh bohatá zima. Co se týče zářijových pranostik, platí, bouřka v září, sníh v prosinci. Bouřky v září, na jaře mnoho sněhu. Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom," řekla pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

A podle předpovědi nás v září bouřky neminou, i když by neměly být příliš časté. Denní teploty by se měly v nejbližší době pohybovat kolem dvacítky.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejúžasnější čepice na zimu: Tuhle pecku musíte mít!

Zamrzlá nádhera: Magické snímky Benátek pod ledem

Související témata:
hel TN.cz