chat s osobností

První had byl odměna za samé jedničky, přiznal herpetolog Bublík

Tomáš Bublík
Zdroj: Profimedia
Tomáš Bublík bude na chatu
Téma:
had

Během necelých čtrnácti dní odchytil hady hned ve dvou městech. Herpetolog Tomáš Bublík je v současnosti asi nejznámější odborník na hady v celé zemi. Co ho na práci baví? A na co si dát při chovu jedovatých plazů pozor? I na to odpověděl při on-line rozhovoru se čtenáři TN.cz.

Stal se z něj hrdina, když v Praze chytil uprchlou mambu zelenou. O pár dní později si ho zavolali na pomoc do Kauflandu v Orlové, kde několik dní nemohli dopadnout užovku. Běžně prý uprchlé hady neodchytává, natož pak dvakrát během pár dní.

 

"Ještě se mi to snad nestalo, je to taková souhra náhod. Přemluvili mne, abych přijel. Moc se mi nechtělo, bylo mi jasné, že z toho bude show. Když jsem ale viděl ty záběry a nemohl jsem vyloučit, že by to mohl být nějaký jedovatý had, což z videozáznamu vyloučit nešlo, tak jsem tam jel," popsal Bublík.

 

A čtenářům TN.cz prozradil, že prvního hada mu rodiče povolili za vysvědčení se samými jedničkami. "Tak jsem domů přinesl rovnou dva," zavzpomínal Bublík.

 

To, že se začal věnovat právě hadům, byl prý osud. "Jsou to krásná zvířata, když je poznáte blíže. Od malička mě plazi hrozně zajímali. Možná proto, že je nikdo kolem mě neměl rád, ale přitom o nich nic nevěděl," prozradil herpetolog. 

 

Pětačtyřicetiletý Bublík se věnuje herpetologii více než třicet let, chovatelem plazů je od svých deseti. Na základní škole začínal s užovkami, později se začal věnovat jedovatým hadům. Jeho záliby předurčily i jeho vzdělání, studoval chovatelství.

 

 

Doma chová asi dvacet zvířat, všechna jedovatá. Útočiště u něj našla i uprchlá mamba zelená, která byla po odchytu ve velmi špatném stavu. "Už je na tom lépe, začala sama přijímat potravu," řekl Bublík. Zároveň ale dodal, že to neznamená, že by byla mimo ohrožení života.

 

Všechny odpovědi najdete v odkazu níže:

 

Související témata:
mom TN.cz