neocenitelná pomoc

Jako první v Česku mohou plzenští hasiči využívat bezpilotní drony!

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 3.11. 2019 22:29

Jednotka s drony se stala součástí plzeňského integrovaného záchranného systému. Jako prvním v České republice se jim totiž podařilo získat licenci od úřadu pro civilní letectví. Bezpilotní letouny pomohou hasičům a záchranářům urychlit a ulehčit práci.

Používají se při válečných konfliktech, při záchranářských pracích nebo doručování zásilek. V Plzni teď mohou drony oficiálně používat při požárech, pátrání po pohřešovaných osobách nebo při monitorování terénu při rizikových akcích.


"Získali jsme licenci od úřadu pro civilní letectví a dnes jsou naši dronaři součástí integrovaného záchranného systému, to nikde v republice není," pochlubil se plzeňský radní Martin Zrzavecký (ČSSD).


Díky tomu nemusí při každém vzletu žádat o speciální povolení. "Nesporná výhoda oproti třeba vrtulníku jsou finance, tedy náklady na provozování dronů, dále nízká hlučnost a především přenos informací a dat v reálném čase do velitelského stanoviště. Velitel zásahu má na místě okamžitý obraz z místa, může si sám regulovat, kam se kouknout, kde zaměřit," vysvětlil velitel plzeňské hasičské stanice v Košutce Michal Pathy.

 


Piloti dronů v Plzni musí být k dispozici 24 hodin denně a na výzvu krajského operačního a informačního střediska bezprostředně vyrazit k zásahu. "Probíhá to tak, že nám zavolají a my musíme v pracovní den do šedesáti minut a o víkendů do hodiny a půl vyjet. Službu držíme celý týden a nelítáme v noci," přiblížil pilot Jakub Šantora.


Drony už hasiči několikrát využili například při nálezu letecké pumy na plzeňských Skvrňanech, při nedávné kontaminaci vody v Úhlavě nebo při požáru lesa u Chotíkova nedaleko Plzně.


V budoucnu budou prý piloti dronů využívat při cestě k zásahu i auto s majáčkem. Stejně jako policisté, kteří už drony také vyžívají. Například ve Středočeském kraji s nimi zkoušeli monitorovat dopravní situaci a kontrolovat nepřipoutané a telefonující řidiče.
 

Související témata:
rod TN.cz