První dáma USA

Jako Šmoulinka. Sochu Trumpové lidé sepsuli, teď ji někdo podpálil!

Na sochu Melanie Trumpové ve Slovinsku zaútočil žhář
Zdroj: Profimedia
Před a po - na sochu Melanie Trumpové zaútočili žháři
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 9. 7. 2020
Téma:

Dřevěná socha první dámy Spojených států Melanie Trumpové na okraji jejího rodného města se stala terčem žhářů. U slovinské Sevnice tak vydržela pouhý rok. Řada lidí dílo kritizovala, protože se prý Trumpové vůbec nepodobá.

Brad Downey, americký umělec, který za vznikem dřevěné skulptury stojí, informoval, že dílo se stalo cílem útoku žhářů 4. července - tedy v den, kdy si Američané připomínají získání nezávislosti.

 

Podle BBC Downey, který působí v Berlíně, nechal hned další den ohořelou sochu z místa odstranit. Na podstavci z velkého pařezu jsou stopy plamenů jasně patrné. Žhářský útok už začala řešit také slovinská policie. Bílý dům vandalismus zatím nijak nekomentoval.

 

 

Socha Melanie Trumpové vyřezaná z kmene stromu připomíná americkou první dámu jen vzdáleně. Zpodobnění slovinské rodačky má na sobě výrazný kabát podobný tomu, který si Trumpová oblékla při inauguraci svého manžela do prezidentského úřadu.

 

Skulptura, vztyčená skoro přesně před rokem, se dočkala hodně smíšených hodnocení. Někteří z místních ji označili za paskvil, který víc než Trumpovou připomíná Šmoulinku z příběhů o oblíbených modrých pidižvících.

TN.cz