neuvěřitelná podívaná...

Jako ze sci-fi filmu! NASA testuje létající talíře kvůli obydlení Marsu

Americké NASA se už podruhé za sebou nepodařilo dokončit test vesmírného plavidla, které by bylo schopné dopravit na Mars těžší náklad. Testovacímu stroji, který svým tvarem připomíná létající talíř, selhal padák. Testování je přitom klíčové pro projekt, který chce na Marsu vytvořit lidskou kolonii.

Není to scéna z amerického sci-fi Den nezávislosti, který popisuje útok mimozemské civilizace na obyvatele naší planety. Tento létající talíř je součástí vesmírného projektu NASA a jeho tvůrci ho vyrobili s jediným cílem - dopravit na Mars těžké předměty a nejspíš i lidskou posádku.

 

Vesmírná plavidla ve tvaru plochého disku vědci využívají už dlouho. "Je to ten nejlogičtější způsob, jak se dostat nahoru. Jedná se o plavidlo, které tradičně používáme k přistání na Marsu," řekl Joshua Buck, mluvčí NASA.

 

Experiment trval necelé tři hodiny a opět skončil neúspěšně. Ve vzduchu se totiž plně neotevřel padák, který má v řídkých vrstvách atmosféry modul vesmírné lodi zpomalit a umožnit jeho hladké přistání.

 

 

Létající talíř o hmotnosti dvakrát větší než veškeré přístroje, se kterými NASA kdy na Marsu přistála, tak nakonec neplánovaně skončil ve vodách Tichého oceánu.

 

Funkčnost padáku je důležitá pro budoucnost vesmírného projektu organizace Mars One. Ta chce v roce 2023 na rudou planetu dopravit lidskou posádku, která by Mars trvale obývala. Do užšího výběru se přitom dostala i Češka Lucie Ferstová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NASA pátrá po UFO: Kdy konečně uvidíme mimozemšťany a ne jen fleky na obloze?

Související témata:
pet TN.cz