Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 8. 2015
Nemůžou si pomoct

Jako zvěř! Islámský stát znovu ničí starověké památky!

Palmýra - 5
Zdroj: Profimedia

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) poničili Belův chrám, jednu z nejvýraznějších staveb ve starověké Palmýře. Informovala o tom dnes syrská exilová organizace SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Londýna. Rozsah škod ale zatím není znám.

Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 n. l. je tak další stavbou, kterou v Palmýře chráněné Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) radikálové poničili. Nedávno IS zveřejnil snímky, na nichž údajně jeho bojovníci ukládají nálože do Baal-Šaminova chrámu. Vidět je na nich údajné také zničení této části komplexu antických ruin. Pravost fotografií ale nelze ověřit.


Jeden z obyvatel Palmýry, kterého citovala agentura Reuters, vypověděl, že v neděli odpoledne místem otřásl mohutný výbuch. "Je to naprostá zkáza," řekl. "Cihly a sloupy jsou na zemi," dodal s tím, že zbyla jen chrámová zeď.


Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.


IS dobyl Palmýru v květnu a celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminoval.


Minulý čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda palmýrských sbírek.

tn.cz / ČTK
Reklama