Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vysvětlení vědců

Jaký pán, takový pes! Proč se psi svým majitelům tak podobají?

Pes a majitel - podoba
Zdroj: Profimedia
Pes a majitel - ilustrační foto

Často můžete v parku pozorovat lidi, kteří na vodítku vedou takové jejich psí já. Proč se tolik psů podobá svým majitelům? Existuje zvláštní spojitost mezi tím, jak si vybíráme své partnery a jak si vybíráme čtyřnohého mazlíčka.

Psycholog Michael Roy z univerzity v Kalifornii jako první tento poznatek otestoval. Ve třech parcích fotografoval zvlášť psy a zvlášť jejich páníčky. Skupině respondentů pak dal za úkol přiřadit, komu jaký čtyřnohý mazlíček patří. A v drtivé většině případů je dokázali určit správně!

 

Výzkum byl ještě několikrát zopakován, vždy se stejně působivými výsledky. A to i přesto, že není někdy podoba tak nápadná - majitel mopse nebude mít podobně "spláclý" obličej. Vědci se tedy snažili objasnit, proč si vybíráme psy, kteří se nám podobají.

 

Podobně si podle odborníků vybíráme i naše partnery nebo kamarády. Preferujeme lidi, kteří vypadají podobně, protože si myslíme, že budou mít podobnou genetickou výbavu jako my a s takovými partnery máme největší šanci na dobrého potomka.

 

Dalším důvodem je podle vědců fakt, že na psy nahlížíme podobně jako na lidi. Bereme je spíše jako členy rodiny, než domácí mazlíčky a jsme přesvědčeni, že mají nějakou osobnost. Chceme mít proto po boku někoho, kdo nám bude podobný i psychicky a budeme si rozumět.

 

 

Borbála Turcsánová z budapešťské univerzity provedla výzkum, který potvrdil, že osobnosti psů a jejich majitelů jsou shodné. Měřila samozřejmě snadno rozpoznatelné vlastnosti jako mazlivost, lenost, extrovertnost nebo sympatie k lidem.

 

Posledním důvodem může být podle vědců fakt, že mazlíčky nám často darují naši blízcí. Podvědomě pak vyberou psa, který je jim sympatický a připadá jim známý, protože připomíná právě vás.

 

Se vzhledem ale souvisí i tendence lidí upravovat si pejska k obrazu svému. Podle jedné z teorií si tedy majitel nevybírá psa, který by přímo vypadal jako on, ale podobného vzhledu docílí postupně různým střihem nebo doplňky.

 

epa TN.cz