Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odsouzený lobbista

Janoušek nenastoupil do vězení. Soudy neví, kdo mu to má nařídit

Lobbista Roman Janoušek měl být od neděle opět ve vězení, aby pokračoval ve výkonu trestu za dopravní nehodu, která se stala před pěti lety. Za mřížemi ale neskončil. Důvodem jsou údajně zdravotní potíže. Soudy se navíc neshodují v tom, kdo ho má zpátky do věznice poslat.

Za úmyslné sražení ženy autem dostal Roman Janoušek trest čtyři a půl roku za mřížemi. Z toho si zatím neodseděl ani polovinu, loni v březnu byl z vězení venku. Ze zdravotních důvodů mu byl trest přerušen. Lhůta pro návrat za zdi věznice mu vypršela v neděli přesně o půlnoci.

 

"Do dnešního dne odsouzený do výkonu trestu odnětí svobody nenastoupil," sdělila mluvčí brněnské věznice Dana Krejčířová. Janouškův obhájce Lukáš Trojan tvrdí, že jeho klient trpí vážnými zdravotními problémy a s vězeňskou službou komunikuje právě prostřednictvím právníků.

 

"Náš klient se dlouhodobě nachází v lékařské péči, přičemž v poslední době se jedná o péči akutní. Prostřednictvím právních zástupců komunikuje o svém zdravotním stavu s Vězeňskou službou ČR, která je plně informována o jeho zdravotním stavu," uvedl před časem Trojan.

 

Janoušek si dlouhodobě stěžoval na komplikace po operacích hlavy. Doma se ale zřejmě neléčí. Zatím na něj nebyl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Pražský a brněnský soud se totiž nemohou dohodnout, který z nich to má udělat.

 

 

"Aktuálně řešíme preinterpretační problém, kdo by měl vydat příkaz k vydání do výkonu trestu," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová. "To je agenda, kterou musí dotáhnout Krajský soud v brně, to znamená ten, co rozhodoval o přerušení, musí ten nástup dokonat," tvrdí zase mluvčí pražského soudu Markéta Puci.

 

Výkon trestu mu nejprve přerušilo vedení věznice, poté krajský soud. V pátek požádal o prominutí zbytku. Podle mluvčí městského soudu v Praze ale rozhodnutí nepadne v tomto týdnu. Roman Janoušek by si navíc za nedodržení lhůty nástupu mohl vysloužit až dva roky za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Jan Mareš/epa TN.cz