Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vládnoucí dynastie

Japonsko má nového císaře. Je prý milovníkem české hudby

Japonsku už vládne nový císař. Člen nejstarší vládnoucí dynastie na světě - teď už bývalý korunní princ - Naruhito vystřídal svého otce, který po třiceti letech abdikoval.

Muži položili před zatím ještě korunního prince Naruhita císařské insignie - posvátný meč, císařský klenot a pečeti. Jejich převzetím se z prince stal 126. japonský císař. Slavnostní ceremonie proběhla v naprosté tichosti.

 

V sále císařského paláce v Tokiu byli přítomni mužští členové císařské rodiny a ministři včetně jedné ženy. Podle tradice se ceremonie nesmějí účastnit členky vládnoucí dynastie. Po boku Císaře Naruhita se tak jeho choť Masako objevila až později.

 

"Přísahám, že budu následovat cestu určenou mým předchůdcem a dalšími císaři. Přísahám, že budu jednat v souladu s ústavou, plnit roli symbolu národní jednoty. Budu vždy myslet na náš lid a při něm stát. Upřímně se modlím za štěstí lidí a pokrok i za mír v celém světě," skládal přísahu nový japonský císař.

 

Devětapadesátiletý císař Naruhito se může pyšnit univerzitním titulem z Oxfordu, je zastáncem ochrany životního prostředí a prý i obdivovatelem české hudby.

 

 

S úderem půlnoci v Japonsku éru "všudypřítomného míru" vystřídala éra "krásné harmonie"- v japonštině Reiwa. Abdikaci a následnou korunovaci nového císaře zažilo Japonsko poprvé po dvou stoletích.

 

Císaři Naruhitovi už pogratuloval prezident Číny i Spojených států. Šéf Bílého domu pak bude prvním zahraničním státníkem, který se s novým japonským císařem setká.

Darja Stomatová, sei TN.cz