počasí

Japonsko zasáhl ničivý tajfun! Je už druhý za jediný týden

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
6.9. 2020 20:20
Téma:

Japonsko zasáhl už druhý ničivý tajfun během jediného týdne. Po bouři s názvem Maysak dorazil k pevnině Hajsen. Úřady nařídily evakuaci více než dvou set tisíc lidí. NASA označila Hajsen za supertajfun. Dosahuje místy rychlosti přes 200 km/h. Japonsko tak silný tajfun nezažilo 60 let.

Ničivý vítr – bleskové záplavy – nebezpečné vlnobití – lidé u japonských břehů se připravují na historickou bouři. K zemi vycházejícího slunce dorazil ničivý supertajfun Hajsen. "Naposledy byl takto ničivý supertajfun nad Japonskem zaznamenán v září v roce 1959,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Tajfun bedlivě sledují i experti z NASA. Podle nich je Hajsen obrovský. Ze satelitních snímků zjistili, že zabírá plochu o průměru přes 700 kilometrů. Síla tajfunu Hajsen je srovnatelná s hurikány čtvrté, tedy druhé nejsilnější kategorie. "Nárazy větru budou dosahovat rychlosti až 230 km/h a srážkové úhrny budou místy přes 100 milimetrů,“ předpovídá Honsová.

 

Hajsen se momentálně nachází na jihu japonských ostrovů. V příštích hodinách a dnech se přesune k východním břehům Číny a na korejský poloostrov. Východní asie se ale ještě nestihla vzpamatovat ze zkázy, kterou tam před pár dny napáchal tajfun Majsak. O rozsahu škod ve své zemi se chtěl přesvědčit i lídr KLDR Kim Čong-un. Ten se navíc rozhodl, že potrestá úředníky, kteří neochránili obyvatele před zkázou – podle oficiální zprávy neuposlechly nařízení korejské strany práce, která nařídila evakuaci lidí.

 

 

Bouře v KLDR zničila více než 1000 domů. Není vyloučené, že blížící se Hajsen tam napáchá škody mnohonásobně větší.

Související témata:
TN.cz